Nejlepším místem, kde se s autem vyřádit pod plným plynem, je jednoznačně závodní trať. Avšak marná sláva, opravdovou zábavu za volantem bez ohledu na výkon motoru nebo velikost vozu přinese až pořádně klikatá okreska, nejlépe na pozadí nějaké spektakulární přírodní scenérie. To měl na mysli také španělský Seat, když vybíral desítku nejkrásnějších „petrolheadských“ silnic na světě.
10. Route 66, USA
Legendární silnici, vedoucí napříč sedmi americkými státy z Chicaga do Kalifornie asi netřeba dlouze představovat. Téměř 4000 kilometrů asfaltu se objevilo v nejednom slavném filmu, v roce 2007 je dokonce Čech Zdeněk Jurásek zdolal na kole. Pokud někdy budete v Americe, alespoň část této trasy musíte vyzkoušet.
9. Grand Ocean Road, Austrálie
Oproti Route 66 je Velká oceánská dálnice (anglicky Grand Ocean Road) podél pobřeží australského státu Victoria jen chudým příbuzným. Měří totiž pouze 243 kilometrů, cestovatele ale provede po nádherných přírodních památkách. Po cestě tak minete například skupinu osmi vápencových skal, známých jako Dvanáct apoštolů, London Arch nebo projedete národním parkem Port Campbell. V průběhu roku se na trase také konají maratónský běh nebo cyklistický závod.
8. Ruta 40, Argentina
Argentinská Ruta 40 (v překladu Národní dálnice 40) je jednou z nejvýše položených silnic na světě. Ve výšce přes 5000 metrů nad mořem vede mimo jiné přes horský průsmyk Abra del Scat. Celkově má trasa 5200 kilometrů a spojuje sever s jihem Argentiny, když víceméně kopíruje Andy. A pokud by byl snad výhled na monumentální pohoří málo, křižuje Ruta 40 rovněž 21 národních parků a 18 významných řek.
7. Atlanterhavsveien, Norsko
Tato trasa měří jen 8,72 kilometru a můžete ji znát též jako Atlantskou či Atlantsko-oceánskou cestu (v norštině Atlanterhavsveien). Navzdory své délce se jedná o malebnou trasu, spojující prostřednictvím osmi mostů několik malých ostrovů. Vzhledem k tomu, že cesta křižuje Atlantský oceán, je jen několik málo metrů nad jeho úrovní. Pro některé řidiče to bude jistě představovat pořádnou výzvu.
6. Desfiladero de la Hermida, Španělsko
Ve španělské provincii Kantábrie leží 21 kilometrů dlouhá soutěska, skrze níž vede silnice N-621. Ta návštěvníky provede nejkrásnějšími místy celé oblasti, mezi nimiž jednoznačně vyčnívají až 600 metrů vysoké vápencové útesy.
5. Romantische Straße, Německo
V překladu Romantická stezka nebo cesta je dlouhá asi 400 kilometrů a spojuje bavorská města Würzburg a Füssen. Mimo ně ale při putování touto oblastí navštívíte na 60 měst a obcí, v nichž je možné obdivovat kostely, katedrály, hrady, zámky a samozřejmě také místní kuchyni nebo vinice.
4. Route Napoleon, Francie
Když se Napoleon vracel roku 1815 z exilu na ostrově Elba do Paříže, aby se následně na sto dnů opět stal francouzským císařem, zvolil si trasu přes regiony Provence-Alps-Côte d'Azur a Rhône-Alpes. Jinými slovy tedy šel přes Alpy, Provence a Azurové pobřeží. Dnes částí této cesty vede 325 kilometrů dlouhá silnice směrem do Paříže. I vzhledem k výše zmíněným regionům je možné cestou navštívit mnohá malebná městečka.
3. Col de la Furka, Švýcarsko
Horský průsmyk Furka, spojující obce Andermatt a Gletsch, se stal známým především kvůli bondovce Goldfinger z roku 1964. Od té doby je trasa v srdci švýcarských Alp vyhledávanou nejen turisty, ale i řidiči nebo motorkáři. Silnice z devatenáctého století, jejíž nejvyšší místo leží v nadmořské výšce 2431 metrů, je sjízdná pouze v létě. Nabízí ale úžasné panoramatické pohledy.
2. Passo dello Stelvio, Itálie
Představovat horský průsmyk Stelvio v italských Východních Alpách, nacházející se 2757 metrů nad mořem (druhá nejvyšší hodnota v celých Alpách), asi není příliš potřeba. Ostatně, za pár týdnů ponese jeho jméno také nové SUV Alfy Romeo. Silnice má pouze 24 kilometrů, skládá se ale ze 48 ostrých zatáček s průměrným stoupáním 7,6 procenta. Jezdí se tam rovněž jedna z etap cyklistického závodu Giro d’Italia.
1. Transfagaras, Rumunsko
Čekali jste na prvním místě nějaký jiný úsek? Podle mnohých, včetně Jeremy Clarksona, je rumunský horský silniční přechod jednou z nejhezčích silnice na světě. 90 kilometrů dlouhá trasa, vedoucí přes Karpaty, bývá podobně jako průsmyk Furka zavřen od října do června kvůli většímu množství sněhu. V letních měsících tam čas od času můžete narazit na testovací prototypy nejnovějších automobilů, případně také novináře s celou plejádou supersportů. Ostatně právě Top Gear, v čele s Clarksonem, tam natáčel jednu ze svých epizod.
Vyzkoušeli už jste nějakou z uvedených silnic? A znáte stejně malebná místa také u nás? Vyjádřete se v naší anketě nebo nám dejte vědět v diskuzi!
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.