Pokud se ve zprávách hovoří o překračování rychlosti, často jsou s tím spojeni řidiči prémiových vozů. Jak je to ale doopravdy? Skutečně nejvíce porušují předpisy Audi, BMW nebo Mercedesy? Britská pojišťovna Admiral sestavila žebříček aut, která nejčastěji nebo naopak pouze zřídka porušují rychlostní limity. A je mezi nimi i několik překvapení.
Britská pojišťovna Admiral se řadí ve svém oboru rozhodně k těm známějším, zvlášť pokud jde o britské ostrovy. V její nabídce najdeme mimo jiné i zvýhodněné pojištění pro řidiče, jezdící bezpečně a dodržující veškeré předpisy. Aby ale mohl klient využít této nabídky, musí si také do vozu nechat namontovat speciální černou skříňku, která kontroluje, zda jsou skutečně všechny předpisy dodržovány. Na tuto „kontrolu“ nakonec přistoupilo na 300 000 řidičů, pojišťovna tak z posbíraných dat mohla udělat poměrně kvalifikovanou statistiku o tom, jaká vozidla nejčastěji porušují rychlostní limity. Vedle tohoto žebříčku ale ta stejná společnost sestavila i opačnou statistiku, tedy aut s nejmenším počtem přestupků.
Začněme na tom „špatném“ konci. Rychlost v Británii nejčastěji porušuje Bentley Continental GT, respektive jeho majitelé. Se stejným autem mají přitom nedávnou zkušenost také naši policisté, to když bývalý fotbalový reprezentant David Limberský se stejným vozem boural v Praze pod vlivem alkoholu a ještě se snažil policii utéct. Od bulváru ale zase zpátky k seriózním statistikám. Hned za britským luxusním kupé skončila čtveřice Audi Q5, BMW 420d, BMW M135i a Audi A5. Naftová řada 4 je možná trochu překvapením, jinak to ale potvrzuje stereotyp, že rychlost porušují častěji právě řidiči prémiových vozů. Zajímavé je šesté místo, na němž skončilo Volvo V50, respektive místo deváté, okupované Mitsubishi L200. To, přiznejme si, nejsou zrovna auta pirátů silnic. Sedmé, osmé a desáté místo mají opět „v moci“ prémiové značky v pořadí BMW 535i, Mercedes-Benz C 220 d a Mercedes-Benz C 250 d.
Statistiku vozů s nejmenším počtem překročení rychlosti celkem jednoznačně opanovala malá a levná auta. Na prvním místě je Seat Mii, hned za ním najdete Fiat Seicento, Hyundai Atos (v Británii Amica) a Daewoo Kalos. Na páté místo se možná trochu překvapivě dostala Honda HR-V, pak už ale následují zase městská přibližovadla – Chevrolet Spark (v Británii Matiz), Nissan Pixo a Volkswagen Lupo. Devátý Ford StreetKa zjevně také více sedí rozvážným řidičům a desítku sluňáků uzavírá Fiat Stilo.
Porovnat můžeme statistiku z britských silnic s tou z belgických. Loni totiž tamní policie na severu země zkontrolovala 978 202 řidičů, z nichž nejvíce pokut za překročení rychlosti (celkem 108 485) připadá na řidiče vozů BMW. Za nimi jsou majitelé Volkswagenů, Mercedesů, Audi a Opelů. Premisu o pirátech v prémiových modelech to tedy opět potvrzuje. Na opačném konci spektra jsou modely Seat a Dacia, málo hřeší také majitelé Renaultů nebo Škodovek. A zajímavost z belgických silnic na závěr – řidiči Porsche zaplatili třináctkrát méně pokut než ti s modrobílou vrtulí na kapotě. Čím to asi bude?
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.