Britská automobilka Land Rover předvedal, čeho všeho je schopné jejich terénní SUV Discovery Sport. Zapřáhli za něj těžkou vlakovou soupravu a co myslíte, zvládl to vůz?
Hmotnost vlaku byla šedesátkrát větší než u samotného automobilu a k celé akci využil výrobce deset kilometrů dlouhý úsek železniční trati na severu Švýcarska. Za Discovery Sport zapojil trojici vagonů, jejichž hmotnost přesahovala 100 tun a odpovídá hmotnosti letounu Boeing 757.
Pokusu se účastnil Land Rover Discovery Sport s přeplňovaným vznětovým dvoulitrovým čtyřválcem Ingenium o výkonu 180 koní a točivém momentu 430 Nm. S ním byla spojena devítistupňová automatická převodovka a nezbytný pohon všech kol.
Celý pokus by ale zřejmě nevyšel. kdyby vozu chyběl propracovaný systém Terrain Response. Jeho funkcí je upravit odezvu auta podle povrchu, po kterém právě jede. K lepším dovednostem pak ještě přispívá systém All-Terrain Progress Control (ATPC), což je "terénní" tempomat, jenž umí udržovat konstatní rychlost mezi 2 až 30 km/h.
A jaké úpravy dotyčný Discovery dostal? No v podstatě se jednalo o sériový kus, vyjma výsuvných vodících kol pro jízdu na železničních tratích. Ty dodala společnost Aquarius Railroad Technologies. A jak si auto poradilo se soupravou vagonů o hmotnosti přes 100 tun? Podívejte se na video.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?