Český okruhový jezdec Petr Fulín, který má za uplynulé tři sezony na svém kontě dvě první místa a jedno druhé místo v celkovém hodnocení Evropského poháru cestovních vozů FIA ETCC (European Touring Car Cup) a dvě vítězství v anketě Zlatý volant, vyzval se svým závodním vozem SEAT Leon Cup Racer historické stíhací letadlo MiG-15UTI na letišti v Hradci Králové.
„Mám radost, že se nám společně s realizačním týmem televizního pořadu Autosalonu na TV Prima podařilo uskutečnit souboj Petra Fulína a jeho závodního vozu SEAT Leon Cup Racer s 60 let starým proudovým stíhacím letadlem MiG-15. Tento nápad se zrodil při přátelském setkání s jedním ze spolumajitelů unikátního historického stroje a sám jsem zvědavý, jak to nakonec dopadlo,“ říká Aleš Novák, ředitel divize SEAT společnosti Porsche Česká republika.
Petr Fulín neváhal a okamžitě přijal bláznivou výzvu týmu, který připravuje populární motoristický pořad Autosalon pro televizní stanici TV Prima. „Já samozřejmě očekávám trošku nerovný boj, nicméně je to zajímavý nápad a těším se na tento okamžik celý týden,“ řekl Petr Fulín před natáčením zajímavého souboje mezi nejmodernější závodní automobilovou technikou s úzkou vazbou k sériově vyráběným vozům SEAT a letos šedesátiletým stíhacím letadlem, které patřilo ve své době mezi nejlepší stroje svého druhu.
SEAT Leon Cup Racer, s nímž Petr Fulín úspěšně uzavřel letošní sezonu dvojitým vítězstvím ve finále ETCC na italském okruhu v Perguse a stal se vicemistrem se ztrátou pouhých tří bodů na první místo, je čistokrevným závodním vozem. Přeplňovaný motor 2.0 TSI vyladěný na nejvyšší výkon 330 k pohání přední kola prostřednictvím šestistupňové převodovky DSG. Hmotnost vozu činí 1150 kg.
„Zrychlení se u závodního vozu neudává, spotřeba paliva sice ano, ale jen způsobem 1,5 až 2 litry benzinu na jedno kolo. Maximální rychlosti v závodech nedosahujeme, protože rovinky závodních okruhů nejsou dostatečně dlouhé. Odhaduji ji však na cca 250 km/h,“ říká o svém jednomístném závodním stroji Petr Fulín.
Fulínovým soupeřem na letištní dráze v Hradci Králové bylo dvoumístné cvičné stíhací letadlo MiG-15UTI z roku 1955, schopné vyvinout nejvyšší rychlost 1076 km/h. Ovšem jen ve vzduchu… V okamžiku, kdy se kola odlepují od země, se MiG-15 pohybuje rychlostí přibližně 230 km/h, takže Fulínův Leon Cup Racer není úplně bez šance. Nicméně turbokompresorový motor Klimov VK-1 sovětské stíhačky poskytuje vzletový výkon 26,478 kN. Na druhé straně činí hmotnost prázdného letadla 3681 kg a jeho vzletová hmotnost se pohybuje od 5069 do 6038 kg. Kdo měl nakonec navrch?
To se dozvíte dnes večer v pořadu Autosalon na televizní stanici Prima. Více informací na: http://autosalon.iprima.cz/
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?