Pro porovnání bylo vybráno snad vše, co lze na silnici běžně potkat. Stanovená rychlost, ze které se brzdilo, byla stanovena na 80 km/h, což simuluje rychlost na okresních silnicích mimo obec nebo na rychlostních silnicích ve městech. A který z dopravních prostředků zabrzdil na nejkratší možné dráze?
Častou příčinou dopravních nehod nejen u nás, ale i v dalších zemích, je nevěnování se řízení vozidla nebo nedodržování dostatečné bezpečné vzdálenosti od vozidla vpředu. „Řidiči často zapomínají na to, že brzdný účinek není takový, jako výkon jejich auta. Neuvědomují si, že s rychlostí, se zásadně prodlužuje brzdná dráha. Proto jsme ve spolupráci s evropskými kolegy vyzkoušeli na uzavřené letištní ploše v Rakousku, jaký dopravní prostředek zabrzdí na nejkratší a jaký naopak na nejdelší dráze když jede 80. kilometrovou rychlostí,“ říká bývalý závodník a prezident ÚAMK Oldřich Vaníček.
Do testu byly zařazeny tyto dopravní prostředky:
- VW Golf, celková hmotnost 1860 kg
- BMW X3, celková hmotnost 2365 kg
- BMW X3 + karavan, celková hmotnost a 3415 kg
- BMW 1200GS, celková hmotnost 450 kg
- Mercedes-Benz Sprinter, celková hmotnost 3500 kg
- Dethleffs Globebus T4, celková hmotnost 3499 kg
- DAF XF 460 FT, celková hmotnost 40 000 kg
„Všechna vozidla byla v testu plně naložena, pak se rozjela na rychlost 80 km/h a ve stejný okamžik začala nouzově brzdit (nebere se tedy v potaz reakční doba řidiče, která představuje v 80 kilometrové rychlosti 22 metrů při jedné sekundě). Znovu se potvrdilo, že naložený 40 tunový kamion nezastaví na stejné dráze jako dodávka nebo osobní auto. Pro někoho může být překvapením, že třeba nejlehčí motocykl nezabrzdí rychleji než osobní vůz,“ hodnotí výsledky testu Petr Vomáčka z ÚAMK.
Přehled brzdné dráhy a zbytkové rychlosti oproti osobnímu vozidlu