Připravili jsme seznam pěti nejdražších nových sériových aut minulého roku. Tipněte si, které tam jsou...
Pátým nejdražším vozem je Švédský Koenigsegg One:1. Ne nadarmo nese označení One:1, protože jeho hmotnost 1360 kilogramů rozpohybuje 1 MW výkonu, tedy 1360 koní, tudíž poměr koňská síla vs. kilogram hmotnosti je jedna ku jedné. Sprint z nuly na 400 km/h mu nezabere více než 20 sekund a největší přítlak při 440 km/h je 830 kg! Právem nosí cenovku 44 milionů korun.
Dalším v pořadí je limitované Ferrari F60 America. Italský výrobce se vzpírajícím se koněm ve znaku vytvořil jen deset kusů na počest šedesátiletého výročí působení znaky Ferrari v Americe. Za cenovku 55 milionů se deset zmíněných kusů vyprodalo téměř okamžitě. Pod kapotou je masivní vidlicový dvanáctiválec o výkonu 544 kW. Stovku pokoří za 3,1 sekundy a maximálně uhání "fakt rychle", automobilka totiž nic víc k maximální rychlosti neprozradila.
Třetí nejdražší sériový automobil roku 2014 je ze stáje Buggati. Konkrétně Veyron (ano ten, co se vyráběl deset dlouhých let) ve verzi Super Sport. To znamená dvojitě přeplňovaná V16 naladěná na výkon 1200 koní. S tímto výkonem byl i držitelem rychlostního rekordu, o který ale přišel. I tak, cenovka 75 milionů znamená třetí příčku.
Druhé místo patří hypersportu od libanonského výrobce W Motors. Jisto jistě se také jedná o nejméně známý vůz v našem žebříčku. Upřímně, už jste slyšeli/četli jeho název Lykan Hypersport? Tento skvost pohání šestiválcový(!) boxer dvakrát přeplňovaný turbodmychadly. Ten servíruje výkon 770 koní. Jeho cena přes 75 milionů je vyšponovaná hlavní světlomety potažené diamantovým povlakem, sedadla prošívaná nití z pravého zlata a holografickým displejem přístrojové desky.
Nejdražší sériový vůz minulého roku je Lamborghini Veneno. Postavené k padesátému výročí značky. Jeho základ je převzatý z Aventadoru, včetně motoru a další techniky. Cenovka je z našeho výčtu aut nejvyšší, konkrétně 88 milionů korun.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.