Kvůli změnám v zákonech se řidiči musí připravit na další zdražení povinného ručení. Kolik přesně si ale připlatíte, to už nezáleží pouze na politicích, ale také na jednotlivých pojišťovacích ústavech. Pokud tedy budete mít pocit, že vás ta vaše ždímá víc, než je zdrávo, poradíme, jak si najít pojišťovnu levnější.
Jak často je možné měnit pojišťovnu?
Pojišťovnu je možné změnit zpravidla jednou do roka. Povinné ručení se většinou sjednává na dobu neurčitou a automaticky se prodlužuje, pokud jej jedna ze stran nevypoví. Abyste pojistnou smlouvu řádně ukončili, je nutné, aby pojišťovna výpověď obdržela nejméně šest týdnů před jejím výročím. Výpověď nicméně můžete podat kdykoli během pojistného roku a smlouva bude vždy ukončena až k datu konce pojistného období.
Mohu zrušit smlouvu se svou pojišťovnou kdykoliv?
V případě, kdy vám pojišťovna zdraží povinné ručení, je možné vypovědět smlouvu ihned. „Klient má v takovém případě poměrně volné ruce. Zákon totiž pojišťovnám ukládá povinnost informovat klienty o jakékoli změně pojistného na další pojistné období, a to minimálně dva měsíce před ukončením daného pojistného období," říká ředitel portálu ČeskéPojištění.cz David Tacl s tím, že pokud pojišťovna ručení zdraží, je možné ho vypovědět již do jednoho měsíce od oznámení změn.
Dalšími způsoby, jak změnit pojišťovnu
Jinou možností, jak se vyvázat z předražené pojistky, může být také uložení registračních značek do depozita, byť na jeden den. Tento krok se však kvůli správnímu poplatku vyplatí pouze v případě vyšších úspor na pojistném.
Pojistnou smlouvu lze rovněž vypovědět do dvou měsíců od jejího sjednání bez uvedení důvodu nebo do tří měsíců od pojistné události. Ukončení pojistné smlouvy je samozřejmě možné i při změně vlastníka. „Majitelé vozidel někdy ukončení nevýhodné pojistné smlouvy řeší fiktivním prodejem. Takovým způsobem změny pojišťovny se však lidé pohybují na hraně zákona," varuje David Tacl, ředitel portálu ČeskéPojištění.cz.
Pojišťovny totiž mají možnost nepoctivé pokusy o ukončení smlouvy prověřit a odhalit. Vždy se proto vyplatí využít jen standardních a zákonem jasně definovaných postupů.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.