Dnes započala dlouho odkládaná rekonstrukce nejznámější dálnice D1. Má trvat 6 let
Řidiči pozor. Dnes 9.5.2013 oficiálně započala dlouhou očekávaná rekonstrukce jedné z nestarších a nejvytíženějších dálnic České republiky – dálnice D1. Rekonstrukce, probíhající za plného provozu povětšinou vždy s dvěma funkčními pruhy v jednom směru, je plánovaná na 6 dlouhých let, cena jednoho kilometru nového povrchu má být 150 milionů. Dohromady pak za 320 kilometrů zaplatíme dle ŘSD 25 miliard korun.
Prvními opravovanými úseky jsou ty, označené čísly 14 a 21 – EXIT 104Větrný Jeníkov – EXIT 112 Jihlava, EXIT 153 Lhotka – EXIT 162 Velká Bíteš. V soutěži na tamějších 8 a 9 kilometrů poničeného povrchu, zvítězily firmy Cotas CZ a Porr, Alpine Bau a OHL ŽS. Nabídly nejnižší cenu, za kterou jsou ochotny komunikaci opravit – 649 a 597 milionů korun, což je oproti odhadům ŘSD, které počítaly se sumou cca 940 a 960 milionů korun, mnohonásobně nižší cena.
Před každým opravovaným úsekem se komunikace zúží na dva jízdní pruhy, oddělené nízkým pásem. Šířka pruhů je stanovena na 2,5 a 3,25 metru. Levý pruh tak bude sloužit především osobním vozům a jiným dopravním prostředkům, jejíž šířka nepřesáhne 2 metry, zbývající pruh nabídne dostatek prostoru především nákladním automobilům. Maximální rychlost byla omezena ze 130 na 80 km/hod. Bezpečnost má zajistit záchranná služba a policie, odtahové společnosti a další prvky, které jsou nutné v případě jakýchkoli potíží. Provoz bude nepřetržitě kontrolován vždy aktivními kamerovými systémy, rychlý přístup na a z dálnice, zajistí nově vytvořené provizorní napojovací komunikace.
Následovat mají úseky Loket- Hořice, Velká Bíteš – Devět křížů a Šternov – Psáře. Všichni jsme zvědavi, jak ŘSD a zbylé za opravy zodpovědné organizace, situaci zvládnou, na kolik nakonec modernizace vyjde atd. První dojmy jistě získáme již během několika následujících dní.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?