Od dnešní půlnoci vstupuje v platnost novela zákona o silniční dopravě. Řidiči tak už nebudou moci spoléhat na „výmluvu na osobu blízkou“ v případě porušení předpisů. Novela však přináší i další změny.
Výmluva na osobu blízkou končí první vteřinou sobotního dne, kdy začíná platit novela zákona. Nově tak veškerá odpovědnost bude spadat na provozovatele vozidla. Při předvolání bude muset majitel auta sdělit, kdo přestupek spáchal, pokud to neudělá, hrozí mu až desetitisícová pokuta.
Co je jinak:
- Končí možnost "výmluvy na osobu blízkou"- Za spáchané přestupky nese odpovědnost majitel vozidla- Při první obsílce bude výše pokuty do 2500 korun- Možnost řešit přestupky ve správním řízení bez odečtů bodů a s možností nižší pokuty
Hojně využívaný trik, že přestupek zavinila takzvaná osoba blízká a řidič se vyhnul pokutě, už nebude možné využít. Novela, která začíná platit, jasně říká, že když se neprokáže vina řidiče, odpovědnost nese majitel nebo provozovatel vozidla. Výše pokuty bude záviset na druhu přestupku, který řidič vozem spáchal. Sankce pro provozovatele bude ale bez trestních bodů.
Pokud majitel vozidla zareaguje na první výzvu, přijde o body a bude muset zaplatit pokutu 2500 nebo policii sdělit jméno řidiče. Pokud nebude na první obsílku reagovat, pokuta bude vyšší. Tento postup se týká přestupků, které se dají na místě řešit blokovou pokutou.
Na internetu ovšem kolují návody, jak novelu obejít a pokutám se vyhnout. Nejčastější radou je, aby hříšník uvedl, že jeho auto řídil kamarád ze zahraničí, nejlépe ze země, s níž je komplikovaná komunikace. Takovými je například Jihoafrická republika, Belize a podobně. Přestupek se nevyřeší do jednoho roku a bude promlčený.
Dalším fíglem může být řetězec odkazování se na různé kamarády a přátele a jen těžko se někomu dokáže, kdo vlastně přestupek spáchal. Opět se tímto způsobem přestupek promlčí. Dalším trikem může být to, že majitel auta sdělí, že vůz někomu půjčil, ale neřekne komu a zaplatí jen pokutu, o body v tomto případě nepřijde.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.