Nissan představil vrcholný motor pro svůj malý hatchback Micra. Je malý a velice úsporný, využívá totiž nepříliš okoukaného Millerova cyklu.
Pod kapotou Nissanu Micra se objeví dva motory 1,2. Základem již je klasická a standardní 1,2 o výkonu 80 koní. Tu doplní mnohem zajímavější motor 1,2 DIG-S.
Tento motor má poměrně zvláštní konstrukci, je totiž vybaven takzvaným Millerovým cyklem. Ten není příliš okoukaný a asi nejznámější je jeho použití v Mazdě Xedos 9 z 90. let. Jak tomu tak bývá, tato technologie má zvyšovat účinnost motoru, které není nikdy dost. Princip není nikterak složitý.
Zatímco u obvyklého čtyřdobého rytmu se sací ventil zavírá téměř synchronně se započetím kompresní fáze, u Millerova motoru tomu tak není. Sací ventil zůstává otevřený i v době, kdy v motoru již probíhá komprese a sací ventil se uzavírá se zpožděním. V motoru tak dochází k menším ztrátám, které jsou zaviněné odporem při kompresi. Tlak ve válci kompenzuje přeplňování kompresorem.
Díky tomu dokázal Nissan sestrojit vůz s kombinovanou spotřebou 4,1 litru, která je o celý litr nižší než u slabší atmosférické 1,2, výkon je přesto slušných 100 koní. Napomáhá i systém zhasínání motorů na křižovatkách.
Novinka se ukáže v Ženevě.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.