Tata Nano. Kdysi považován za revoluční vůz, který dokáže postavit celou Indii na čtyři kola. Dnes se neví, jestli vůbec bude rentabilní.
Ford T, Volkswagen Beetle, Fiat 500 nebo Austin 7. Legendární lidová vozítka, která dokázala rozhýbat celý trh ve své tehdejší domovině a stala se základem tamního motorismu. Tata doufala, že se do tohoto historického seznamu zařadí také. Její iluze se ale možné rozplyne.
Za poslední měsíce se totiž poptávka po maličkých autíčkách Nano snížila na pouhých 15 %. Může za to vícero věcí, především pravděpodobně to, že banky již nejsou ochotny půjčovat nemajetným na sice levná, vzhledem k tamním mzdám přesto relativně drahá auta.
Tata navíc byla nucena upravit ceníky směrem vzhůru. Přestože šlo jen o pár procent, nevyslalo to zrovna dobrý signál ke kupujícím. Další potíž je v tom, že některé vozy začaly kvůli nepodařené kabeláži hoře.
Součtem všech těchto faktorů dospějeme k tomu, že předpokládaný prodej čtvrt milionu těchto vozů ročně se asi nenaplní. A Tata bude ráda, když naplní alespoň desetinu, vždyť v listopadu se prodalo pouhopouhých 509 kusů.
Bude jistě zajímavé sledovat, jak dopadne expanze Taty na trhy v Evropě.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?