Porsche vystavilo v Ženevě koncept 918 Spyder. Model má odkazovat na slavnou devětsetsedmnáctku a zároveň ukázat možnosti jak postavit ekologický sporťák.
Koncepce modelu 918 využívá nepřeberných zkušeností firmy získaných v motoristickém sportu. Vůz je postaven na karbonovém monokoku. Karoserie je otevřená dvoumístná, pohonná jednotka je umístěna před zadní nápravou. Agregát V8 3,4 litru je postaven na základě nefalšovaného závodního motoru z RS Spyder, z něj technici vydolovali výkon 368kW (500 koní). Osmiválec dosahuje maximálních otáček 9200min-1, to nepotřebuje komentář.
V duchu ekologie byla zážehová jednotka doplněna dvěma elektromotory umístěnými na obou nápravách. Elektromotory vivinou dalších 160kW (280 koní). Energie do elektromotorů proudí z lithiových baterií umístěných v zadní části vozu. Baterie se dobíjejí rekuperací při brzdění, ale lze je dobít i z běžné elektrické sítě.
Jako převodové ústrojí bylo zvoleno sedmistupňové dvouspojkové PDK. Celý systém pracuje ve 4 variantách. První E-Drive používá pouze elektrického pohonu, při dojezdu pouhých 25km. V režimu Hybrid spolupracují všechny motory, ale je kladen důraz na minimalizaci spotřeby paliva. Ve variantě Sport Hybrid je vše podřízeno maximálnímu výkonu dodanému na zadní nápravu. Špičková varianta pohonu Race Hybrid je určena pro okruhové dovádění.
Dynamické parametry 918 Spyder jsou skvělé: maximální rychlost 320km/h, zrychlení z nuly na stovku za 3,2 sekundy a Nordschleife pod 7,5 minuty! A to dokáže dosáhnout spotřeby 3 litry na 100km a emisí CO2 70g/km. Hmotnost vozu je 1490kg.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.