V Evropě se nedávno představil Golf již šesté generace. To ovšem neznamená, že by dřívější verze tohoto slavného lidového vozítka stále nebyly v prodeji.
Například v Jihoafrické republice (JAR) se až dosud prodává úplně první generace Volkswagenu Golf. Prošla samozřejmě určitými změnami, například palubní deska se původní na nazvat stěží (ve skutečnosti pochází z první generace Škody Fabia), ale základ zůstává.
Především zůstal klasický vzhled subtilního vozu s převratnou konstrukcí. CitiGolf se prodává s motory 1,4 a 1,6. Oba plní Euro2 a díky své lehkosti jsou poměrně svižné. Ceny začínají na 190 tisících korunách (v přepočtu)
Golf první generace se začala vyrábět v roce 1974. Ve výrobě setrvala deset let a ukázala se mimo jiné i jako sedan a kabriolet. Poté se linka přesunula do Afriky a název se změnil na CitiGolf, aby se odlišil od novějších modelů.
Takováto dlouhověkost není ničím neobvyklým. Například teprve před pár lety skončila výroba klasického Volkswagenu Type 1, Beetle, tedy brouka. Po neuvěřitelných 65 letech se přestal vyrábět, když v Mexiku změnili zákony ohledně taxikářů, které od té doby musejí mít čtvery dveře. Bylo jich vyrobeno 21,5 milionů.
Podobně dlouho se v Indii vyrábí i Hindustan Ambassador a to od roku 1957. Vychází z Morissu Oxford III, který se vyráběl v letech 1956-1959.
Na obrázcích je ostrá verze CitiGolfu, která se v Evropě prodávala jako GTI.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?