Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic od začátku týdne prudce vzrostly, benzin Natural 95 od neděle do středy zdražil v průměru o 57 haléřů na 26,65 Kč, nafta o 35 haléřů na 25,62 Kč.
Benzin se tak dostal na více než půlroční maxima, na takové úrovni byl naposledy 11. listopadu loňského roku. Nafta se na současných hodnotách pohybovala naposledy 16. prosince.
„Cena ropy se dostala nad 60 dolarů za barel a zdražení se okamžitě projevilo i na komoditní burze v Rotterdamu,“ uvedl v pondělí Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum. „V průběhu tohoto týdne jej pocítí i tuzemští motoristé. Jedinou pozitivní zprávou bylo posilování české koruny vůči dolaru, které by mělo mírně tlumit zdražování. Ovšem cena benzinu i nafty by mohla stoupnout i o několik desetihaléřů,“ upozornil analytik.
Stalo se tak hned v prvních třech dnech. V případě benzinu se zdražování nejvíce dotklo hlavního města, kde cena Naturalu 95 vzrostla v průměru o 79 haléřů, relativně nejlépe dopadl Pardubický kraj (+41 haléřů). Nejlevnější benzin je na Královéhradecku (26,30 Kč), nejdražší v Praze (27,37 Kč).
U nafty není zdražování tak dramatické jako u benzinu, nicméně i tady se pohybuje v řádech desetihaléřů. Nejhůře na tom je opět Praha (+46 haléřů), naopak nejmenší cenové pohyby byly zaznamenány v Jihočeském kraji a na Zlínsku (+23 haléřů). Výrazně nejlevnější nafta zůstává v Karlovarském kraji (24,83 Kč), na opačném pólu je Praha (26,25 Kč).
V porovnání se stejným obdobím loňského roku je však situace pro české motoristy mnohem příznivější, loni dosahovaly ceny pohonných hmot historických maxim. Benzin je tak levnější o 4,78 Kč, nafta dokonce o 7,11 Kč.
Maximální ceny dosáhl benzin Natural 95 v neděli 8. června 2008 (32,70 Kč), od té doby je levnější o 6,05 Kč (19,7 %). Nafta vyšplhala na vrchol o čtyři dny dříve (35,11 Kč), aktuálně je levnější o 9,49 Kč (27,0 %). Naopak na minimum se oba nejprodávanější druhy pohonných hmot dostaly v pondělí 12. ledna letošního roku (benzin 22,23 Kč, nafta 23,95 Kč). Od té doby zdražil benzin o 4,42 Kč (19,9 %), nafta pouze o 1,67 Kč (7,0 %).
Průměrné ceny Naturalu 95 a nafty se vypočítávají z reprezentativního vzorku transakcí na karty CCS uskutečněných na všech terminálech na čerpacích stanicích v akceptační síti CCS v České republice, kterou k 15. dubnu 2007 tvořilo zhruba 2240 čerpacích stanic. Průměrné ceny se získávají jako podíly jednotkových cen za pohonné hmoty na všech terminálech v České republice, respektive v příslušném kraji, a celkového počtu terminálů. Hodnoty neovlivňuje využívanost čerpací stanice motoristy ani objem načerpaných pohonných hmot.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.