Detroit zachvátila panika, senátoři totiž zamítli návrh půjčky pro tzv. velkou trojku z Detroitu, automobilky Ford, GM a Chrysler. Senátoři se tak rozhodli především kvůli neshodě s odborovými organizacemi.
O tom, s jakými problémy se potýkají americké automobilky, jsme již mnohokrát na tomto serveru informovali. Nyní přichází další pohroma, americký senát při nočním jednání zamítl půjčku ve výši 14 miliard amerických dolarů (270 miliard Kč).
Senátorům z republikánské strany se totiž nelíbily přemrštěné požadavky odborů, které nebyly ochotny připustit snížení platů zaměstnanců na úroveň obvyklou u japonských a dalších cizích automobilek vyrábějících na území USA. Změna by podle nich byla možná až v roce 2011, kdy vyprší kolektivní smlouvy.
Ačkoliv všechny automobilky podnikly zásadní strategická rozhodnutí, byly ochotny prodat některé své mimoamerické značky, snížily počet továren, snížily náklady na administrativu a podnikly další restrukturalizační kroky, na dosažení tučného balíku to zatím nestačilo. Zákon, který by to umožňoval, byl přijat jen kongresem (obdobou naší poslanecké sněmovny), nikoliv však senátem.
Dá se očekávat, že zpráva bude mít dopad na finanční trhy, již tak dost zasažené krizí. Na New Yorské burze se již v době hlasování neobchodovalo, japonský index Nikkei ovšem v reakci na tuto zprávu oslabil o 6 procent.
Někteří analytici říkají, že Chrysler je sám o sobě příliš slabý na to, aby sám přežil i s vládní pomocí. Jeho vlastníkem je v současné době investiční skupina Cerberus. GM avizoval, že má dostatek likvidity maximálně do konce roku. Oproti tomu Ford zvažuje, že by se s problémy popral i bez státní půjčky. GM má oproti Chrysleru jednu velkou výhodu - je mnohem větší a jeho pád by znamenal mnohem větší škody, mluví se tedy o tom, že by se z Chrysleru stal obětní beránek, který zemře proto, aby ostatní mohli žít. To už jsme ovšem na půde spekulací.
Automobilový průmysl je pro každou zemi poměrně důležitý, zaměstnává totiž velké množství lidí a zároveň značně zvyšuje HDP. I to je jeden z důvodů proč stát pravděpodobně padnout všechny tři automobilky nenechá.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.