O výrobě ropy pomocí bakterií toho zatím na veřejnost neproniklo příliš, přesto alespoň něco.
K výrobě má být použit kmen známé bakterie Escherichia coli, kterému se modifikuje DNA. Při trávení proto nebude produkovat mastné kyseliny, ale čistou ropu.
Idea je tedy taková, že tyto breberky pustíme na téměř libovolnou biomasu, ať už půjde o rostliny k tomu přímo pěstované, nebo (a to v době potravinové krize třetího světa spíše) na biologický odpad a tankovat budeme již jen ropu. Tak snadné to ale samozřejmě není.
Produkce by také měla být ekologicky příkladná, bakterie spotřebují více CO2 na výrobu určitého množství ropy, než se poté vyprodukuje jejím spálením.
Vše je ve fázi výzkumu, mnoho vědcům se například nelíbí využití bakterií s takto modifikovanou DNA, už kvůli tomu, že e. coli může být pro člověka nebezpečná, ačkoliv žije jako symbiotická ve střevech. Některé kmeny způsobují například průjmová onemocnění.
Mně osobně také není jasné jakým způsobem mohou bakterie produkovat ropu, protože ta je směsí mnoha různých látek ve velice různém poměru. Ale na to ať už si vědci přijdou sami, já budu rád když budu mít o čem psát.
Způsobů výroby všech možných pohonných hmot budoucnosti už bychom měli dost. Teď ještě aby se nějaká z nich konečně snesla z budoucnosti do současnosti...