Pokud dojíždíte v rámci městské aglomerace do školy nebo zaměstnání a máte problém se proplést provozem, případně se zaparkováním, pak právě pro vás máme dobrou zprávu.
Vzniká totiž nové mikroauto, které je dokonce menší než Smart! Je jím malý model Tango, který podle nadneseného tvrzení tvůrců "zdvojnásobí kapacitu silnic a zčtyřnásobí kapacitu parkovišť".
Tango přitom zrychlí z klidu na 100 km/h za čas jen málo přesahující 4 sekundy. Vyznačuje se minimální šířkou stabilitou i bezpečností - a vejde se všude, kam se vejde motocykl. Tango by tedy mohlo v každodenním dojíždění znamenat malou revoluci 21. století. Je navrženo tak, že nabízí spoustu zábavy a je tak výhodné, že pokud potřebujete jet do města sami nebo s přítelem či přítelkyní, není ani řeči o tom, jaké vozidlo si pro cestu zvolit.
Tango je v mnoha směrech unikátní a nabízí řešení některých z hlavních problémů automobilové přepravy naší doby. Doprava totiž zhoustla natolik, že nestačí stávající síť silnic. Jezdí totiž příliš mnoho čtyřmístných aut, které i při přepravě jediného člověka - řidiče - zaberou celou šířku jízdního pruhu. Kromě toho vniká spalováním benzínu v motorech těchto vozidel příliš mnoho emisí škodlivých a skleníkových plynů. A právě Tango by mohlo oba tyto problémy řešit. Jde o tandemový dvoumístný automobil, který vás je schopen bezpečně a komfortně dopravit do práce a zpět, aniž by plýtval prostorem na silnicích či parkovištích, nebo spaloval benzin. Tango je o 6 palců užší než mnoho motocyklů, takže zabere méně než polovinu běžného jízdního pruhu - tím pádem by při provozu tohoto typu vozů rázem dvojnásobně vzrostla přepravní kapacita stávajících silnic! Tango se navíc na hypotetické silnice s šíří jízdních pruhů 6 stop vejde snáze, nežli kamiony na dnešní silnice s šíří pruhu 12 stop. A aby mohlo Tango bojovat i se znečištěním ovzduší, je k dispozici také jako elektromobil s nulovými emisemi.
Pro mnoho dojíždějících je problémem číslo jedna ve městě to, kde zaparkovat. Najít volné místo poblíž práce je zdlouhavé a obtížné. Alternativou je opět Tango. Rozdíl je totiž ve velikosti. Na běžné parkovací místo jednoho osobního automobilu se totiž vejsou rovnou čtyři Tanga. Na mnoha místech je také prostor pro parkování motocyklů, a i na tato místa se Tango vejde. Důležitými aspekty výběru vozu jsou jeho bezpečnost, výkonnost a ovladatelnost. Především bezpečnost je u malých vozů velice důležitá. Proto při návrhu Tanga byla použita konstrukce bezpečnostní klece, která splňuje a překračuje nároky bezpečnostních směrnic závodních organizací, jež předepisují možné deformace při nárazu vozů v rychlostech přes 320 km/h. A navíc robustní bezpečnostní klec umožňuje vynikající výhled. Nebezpečím pro mnoho vozů je také převrácení vozidla. Ovšem Tango ani přes extrémně úzkou stavbu, která laikovi může připadat velmi nestabilní, takové nebezpečí nepřivolává. aopak - disponuje stabilitou, která díky velmi nízkému umístění těžiště překonává většinu tzv. sportovních vozů. Co se týká výkonů, Tango není žádným hlemýžděm. Všechny elektromobily - a zvláště ty malé - jsou obecně považovány za slabé a pomalé. Proto leckoho překvapí, že Tango urazí čtvrt míle s pevným startem za 12 sekund a dosáhne přitom maximální rychlosti 200 km/h, přičemž na 100 km/h zrychlí za 4,2 sekundy. A neztrácí ani v ovladatelnosti, kterou by od takto úzkého vozu očekávali pouze lidé, které Tango porazilo v autokrosu!
Ale vraťme se zpět k typickým pojížďkám - zákazníky jistě zajímá, jaký má tento elektromobil dojezd. Tango totiž sice může mít pod kapotou palivový článek nebo spalovací motor, ale pro většinu zájemců bude nejzajímavější verze s olověnými akumulátory. S nimi činí dojezd takřka 130 km, což je čtyřikrát více, než je průměrná denní vzdálenost dojíždění do práce. Se pokročilejšími bateriemi pak dojezd může překročit 240 kilometrů.
Aby se minimalizovalo nepohodlí při potřebě dobití v průběhu dne, lze Tango dobít na 80% kapacity za pouhých 10 minut - je k tomu však potřeba dobíjecí stanice, která dává dobíjecí proud 200A. Po tomto nabití získá zákazník necelých 80 km dojezdu. Typické však bude spíše každonoční dobíjení z běžné síťové zásuvky, které potrvá necelé tři hodiny a vůz bude následujícího rána připraven k další jízdě.
Zdroj: Tango
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?