Komfort řazení, jakého dosud nebylo dosaženo, nabízí inovační převodovka s dvojitou spojkou DSG od firmy Volkswagen, která ruší hranici mezi převodovkou s automatickým a s ručním řazením.
Jedná se o 6-ti stupňovou převodovku, která kombinuje sportovní charakter a nízkou spotřebu pohonných hmot mechanické převodovky s komfortem převodovky automatické. Zvláštností je řazení bez toho, že by docházelo k přerušení přenosu tažné síly. DSG disponuje u osobních vozů dvěma jízdními programy: normálním a sportovním režimem. Rychlostní stupně ovšem mohou být řazeny také manuálně prostřednictvím systému sekvenčního řazení. Obzvláště sportovního stylu jízdy lze dosáhnout pomocí ovládání umístěného na multifunkčním volantu.
Převodovka s dvojitou spojkou se v podstatě skládá ze dvou navzájem nezávislých převodovek. Pomocí dvojité spojky - dvou hydraulických spojek umístěných ve společném pouzdře - zajišťují obě převodovky pomocí dvou hnacích hřídelů v závislosti na rychlostním stupni střídavě přenos síly z motoru. Spojka č. 1 přitom obsluhuje u první převodovky 1., 3., 5. rychlostní stupeň a zpátečku, spojka č. 2 pak u druhé převodovky zajišťuje řazení 2., 4. a 6. stupně. Každé převodovce je přitom přirazen výstupní hřídel, který přenáší točivý moment pomocí diferenciálu na poháněná kola.
Díky použití dvojité spojky je stupeň účinnosti převodovky DSG výrazně vyšší než účinnost konvenční automatické převodovky s hydraulickým měničem točivého momentu. Tato vlastnost a také nízká hmotnost jsou vedle inteligentního ovládání převodovky předpokladem pro to, aby vozidla vybavená převodovkou s dvojitou spojkou vykazovala v závislosti na způsobu jízdy stejnou nebo dokonce nižší spotřebu pohonných hmot než mají vozy s mechanickou převodovkou.
Spojky i převodovky jsou ovládány hydraulicky. Za to zodpovídá mechatronika zabudovaná do převodovky DSG. Pojem "mechatronika" se skládá ze dvou slov: mechanika a elektronika. A mechatronika je rovněž stejně koncipována: elektronická řídicí jednotka převodovky, různé senzory a hydraulická řídicí jednotka vytvářejí kompaktní jednotku. Řídicí jednotka využívá mimo jiné informace týkající se otáček motoru, rychlosti jízdy, polohy plynového pedálu a jízdního programu k tomu, aby byl zvolen optimální rychlostní stupeň a aby byl určen moment, který je pro přeřazení nejvhodnější. Hydraulická řídicí jednotka provádí pokyny týkající se řazení jako komplexní soubor jednotlivých akcí, které jsou co nejpřesněji koordinovány.
V praxi to znamená, že jeden rychlostní stupeň je vždy zařazen a druhý je předvolen. Pokud má být tedy přeřazeno na jiný rychlostní stupeň, jedna spojka se během tří až čtyř setin sekundy rozevře, zatímco druhá se sepne. Mechatronika se přitom postará o to, aby to bylo provedeno tak rychle a přesně, jak by manuálně nebylo možné. Proces řazení je tedy realizován takovým způsobem, že jej řidič téměř nezaznamená a nedojde vůbec k přerušení přenosu tažné síly. O tom, který rychlostní stupeň má být zařazen jako další, rozhoduje řídicí jednotka na základě polohy plynového pedálu resp. na základě toho, jakým způsobem je pedál sešlápnut, a dále podle otáček motoru a rychlosti vozidla. Při sešlápnutí plynového pedálu a zrychlení je ještě předtím, než je dosaženo bodu, kdy je potřeba přeřadit, přednastaven nejbližší vyšší rychlostní stupeň. Pokud ovšem není plynový pedál sešlápnut a vozidlo tedy začne zpomalovat, pak zůstává předvolen nejbližší nižší rychlostní stupeň.
Zdroj: Volkswagen
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.