Z důvodu potřeby přenášet stále větší točivé momenty vyvinula Alfa Romeo pokrokový systém Q2, aby zaručila maximální ovladatelnost a trakci za všech jízdních podmínek.
Systém Q2 je založen na použití mechanického diferenciálu s omezenou svorností Torsen. Tento diferenciál vykonává specifický úkol, kdy rozděluje točivý moment na přední kola, a to dynamickým a spojitým způsobem, v závislosti na stylu řízení a stavu povrchu vozovky. V kombinaci s předním dvojitým lichoběžníkových zavěšením umožňuje velmi efektivní nastavení vozu.
Inženýři Alfy Romeo měli šťastnou ruku, protože se pohon předních kol těší velké oblibě mezi zákazníky (ne náhodou se k této alternativě přiklání většina výrobců automobilů). Je třeba říci, že kromě základních výhod tohoto uspořádání (hmotnost, prostor pro cestující...), umožňuje přední pohon reagovat na přetáčivé chování více intuitivněji: proto je přední pohon považován za „upřímnější“ než zadní.
Příklad první: zatáčení Při zátáčení na hůře přilnavém povrchu (např. mokro, sníh či bláto) nebo během sportovní jízdy často ztrácí vnitřní kolo přilnavost – kvůli tomu, že diferenciál „pošle“ více točivého momentu na kolo s menší zátěží a sníží točivý moment na vnější kolo, které je více zatíženo odstředivou silou.
Tuto situaci vystihují dva možné důsledky v závislosti na vybavení vozu. V autě bez ASR/VDC je výsledkem protáčení vnitřního kola, ztráta kontroly nad vozem (silná nedotáčivost) a nedostatek akcelerace při výjezdu ze zatáčky. Pokud je vozidlo vybaveno ASR/VDC, tak pomocné systémy omezí přísun točivého momentu pomocí škrticí klapky. To však neumožňuje korekci plynem a dává řidiči nepříjemný pocit ztráty výkonu méně soucítění s vozidlem. V obou případech je výsledkem pocit velkého zpomalení při výjezdu ze zatáčky.
Co se stane, pokud je přítomen systém Q2? S tím, jak vnitřní kolo začne ztrácet přilnavost, je část točivého momentu přenesena na vnější kolo, pro zajištění menšího nedotáčení, vyšší stability a rychlosti ve výjezdu ze zatáčky a menší a méně invazivní zásahy stabilizačních systémů do řízení. Výsledkem je větší radost z řízení a plná kontrola nad vozidlem.
Příklad druhý: povrch se sníženou přilnavostí Při jízdě na kluzkém povrchu, má často každé kolo různou přilnavost. Např. při jízdě po sněhu nebo za deště je jedno kolo v přímém kontaktu se sněhovou pokrývkou a druhé může být na čisté, suché zemi.
Za těchto specifických podmínek, kdy auto výrazně zrychluje se kolo na povrchu s menší přilnavostí znatelně protočí a do volantu se přenesou nepříjemné rázy. Důsledkem je velmi pomalý rozjezd a potřeba neustále korigovat zvolený směr pohyby volantu.
Co se stane, pokud je přítomen systém Q2? Negativní vlivy jsou potlačeny vlivem postupného přenášení točivého momentu na kolo s větší adhezí. To usnadňuje např. rozjezd do zasněženého kopce a bezpečnější a komfortnější jízdu přes cesty s nízkou adhezí.
Propracovaný systém Q2 je tedy dalším příkladem dokonalosti Alfy Romeo při hledání technických řešení zaměřených na bezpečnost a řidičské uspokojení.
K dispozici bude pro modely Alfa 147 a GT.
zdroj: Alfa Romeo
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?