Z důvodu potřeby přenášet stále větší točivé momenty vyvinula Alfa Romeo pokrokový systém Q2, aby zaručila maximální ovladatelnost a trakci za všech jízdních podmínek.
Systém Q2 je založen na použití mechanického diferenciálu s omezenou svorností Torsen. Tento diferenciál vykonává specifický úkol, kdy rozděluje točivý moment na přední kola, a to dynamickým a spojitým způsobem, v závislosti na stylu řízení a stavu povrchu vozovky. V kombinaci s předním dvojitým lichoběžníkových zavěšením umožňuje velmi efektivní nastavení vozu.
Inženýři Alfy Romeo měli šťastnou ruku, protože se pohon předních kol těší velké oblibě mezi zákazníky (ne náhodou se k této alternativě přiklání většina výrobců automobilů). Je třeba říci, že kromě základních výhod tohoto uspořádání (hmotnost, prostor pro cestující...), umožňuje přední pohon reagovat na přetáčivé chování více intuitivněji: proto je přední pohon považován za „upřímnější“ než zadní.
Příklad první: zatáčení Při zátáčení na hůře přilnavém povrchu (např. mokro, sníh či bláto) nebo během sportovní jízdy často ztrácí vnitřní kolo přilnavost – kvůli tomu, že diferenciál „pošle“ více točivého momentu na kolo s menší zátěží a sníží točivý moment na vnější kolo, které je více zatíženo odstředivou silou.
Tuto situaci vystihují dva možné důsledky v závislosti na vybavení vozu. V autě bez ASR/VDC je výsledkem protáčení vnitřního kola, ztráta kontroly nad vozem (silná nedotáčivost) a nedostatek akcelerace při výjezdu ze zatáčky. Pokud je vozidlo vybaveno ASR/VDC, tak pomocné systémy omezí přísun točivého momentu pomocí škrticí klapky. To však neumožňuje korekci plynem a dává řidiči nepříjemný pocit ztráty výkonu méně soucítění s vozidlem. V obou případech je výsledkem pocit velkého zpomalení při výjezdu ze zatáčky.
Co se stane, pokud je přítomen systém Q2? S tím, jak vnitřní kolo začne ztrácet přilnavost, je část točivého momentu přenesena na vnější kolo, pro zajištění menšího nedotáčení, vyšší stability a rychlosti ve výjezdu ze zatáčky a menší a méně invazivní zásahy stabilizačních systémů do řízení. Výsledkem je větší radost z řízení a plná kontrola nad vozidlem.
Příklad druhý: povrch se sníženou přilnavostí Při jízdě na kluzkém povrchu, má často každé kolo různou přilnavost. Např. při jízdě po sněhu nebo za deště je jedno kolo v přímém kontaktu se sněhovou pokrývkou a druhé může být na čisté, suché zemi.
Za těchto specifických podmínek, kdy auto výrazně zrychluje se kolo na povrchu s menší přilnavostí znatelně protočí a do volantu se přenesou nepříjemné rázy. Důsledkem je velmi pomalý rozjezd a potřeba neustále korigovat zvolený směr pohyby volantu.
Co se stane, pokud je přítomen systém Q2? Negativní vlivy jsou potlačeny vlivem postupného přenášení točivého momentu na kolo s větší adhezí. To usnadňuje např. rozjezd do zasněženého kopce a bezpečnější a komfortnější jízdu přes cesty s nízkou adhezí.
Propracovaný systém Q2 je tedy dalším příkladem dokonalosti Alfy Romeo při hledání technických řešení zaměřených na bezpečnost a řidičské uspokojení.
K dispozici bude pro modely Alfa 147 a GT.
zdroj: Alfa Romeo
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.