Zvýšení částky se týká také užívání silničního vozidla, pokud pro své pracovní cesty využívají zaměstnanci vlastní automobil nebo motorku. „Zaměstnanci, který je vyslán na pracovní cestu a využívá přitom jiné vozidlo než to zaměstnavatele, náleží náhrada za opotřebení vozidla. U jednokolových a tříkolových vozidel to je nově 1,5 koruny za ujetý kilometr místo 1,4 koruny a u osobního vozidla vzrostla částka z 5,2 na 5,6 koruny za kilometr jízdy,“ říká manažerka společnosti Crowe Ivana Brancuzká.
U náhrad pohonných hmot se vynásobí cena pohonných hmot a spotřeba vozidla. Zaměstnanec prokáže náklady dokladem o nákupu, který dokládá souvislost s pracovní cestou. Existuje-li více dokladů, použije se k výpočtu aritmetický průměr.
Pokud zaměstnanec cenu pohonných hmot takto neprokáže, použije zaměstnavatel průměrnou cenu pohonných hmot, která je daná vyhláškou Ministerstva práce a sociálních věcí. Částky jsou následující:
• Benzín 95 – 38,20 Kč za litr
• Benzín 98 – 42,60 Kč za litr
• Nafta – 38,70 Kč za litr
• Elektřina – 7,70 Kč za kWh
Spotřeba pohonných hmot se vypočítává z údajů o spotřebě v technickém průkazu vozidla, který je zaměstnanec povinen předložit zaměstnavateli. „Pokud technický průkaz hodnotu neobsahuje, lze spotřebu prokázat i technickým průkazem vozidla stejného typu se stejným objemem válců. Použije se hodnota čísla pro kombinovaný provoz nebo aritmetický průměr uvedený v průkazu,“ radí Ivana Brancuzká.
Vyhláškou došlo také ke zvýšení sazeb stravného při tuzemských pracovních cestách. Za každý pracovní den cesty poskytne zaměstnavatel zaměstnanci stravné v závislosti na její délce následovně:
• 140 Kč - 166 Kč při pracovní cestě v délce 5-12 hodin
• 212 Kč - 256 Kč při pracovní cestě v délce 12-18 hodin
• 333 Kč - 398 Kč při pracovní cestě delší než 18 hodin