Při průjezdu přes Maďarsko jsme si všimli, že na stojanech čerpacích stanic mají všude jednotnou cenu, 480 Forintů za litr, a to jak u benzínu, tak i u nafty. 480 Forintů je na dnešní poměry úžasná cena, v přepočtu asi 28,80 Kč za litr. Proto jsme neváhali a nadšeně vzali nejen plné nádrže, ale též jsme si obě posádky naplnily kanystry až po okraj. Při placení jsme se ale nestačili divit.
Na účtence nebyla uvedena cena oněch 480 Forintů, nýbrž 763 Forintů (45,80 Kč). Tato částka není zase tak hrozná, ale přesto jsme z rozdílu ceny asi 17,00 Kč nebyli opravdu nadšeni. V případě tankování dvou téměř suchých vozů, plus čtyř kanystrů, byl cenový rozdíl asi 2500 Kč, a to není málo. Jak je to možné?
Vláda schválila zastropení cen paliva na 480 Forintů za litr, aby ochránila obyvatele Maďarska před důsledky sankční politiky prosazované vůči Rusku západními státy. Pěkná cena platila pro každého bez vyjímky, což ale vedlo k tzv. tankovací turistice. Do Maďarska se jezdilo tankovat ze sousedních zemí ve velkém. Proto vláda později zavedla dvojí cenu pohonných hmot. Pokud máte maďarskou SPZ, pak pro vás platí cena 480 Forintů, pokud máte zahraniční, cenu se dozvíte až při placení. Nikde na celé čerpací stanici (alespoň na té, kde jsme byli my) není uvedena jiná částka, než oněch 480 Forintů.
Ačkoliv je rozdíl v ceně paliva pro občany jiných států Evropské unie diskriminací, Maďarsko razí vlastní politiku se zaměřením na ochranu svých obyvatel a hospodářství. Ve své podstatě lze opatření se dvěma cenami z pohledu Maďarska i pochopit, jednoznačně nefér je ale bohužel skutečnost, že o reálnou cenu paliva nemá cizinec před placením jak zjistit.
Děkujeme sponzorům
Firma Topkaravany, Roudnice nad Labem: specialista na prodej, pronájem a servis karavanů
Společnost Arriva: jedna z největších dopravních společností v Evropě
Podřipská tenisová škola
Společnost Normfest, s.r.o.:partner ve věci servisní a údr. chemií, nářadí, vybavení dílen a spotřebního materiálu