Loňský rok byl pro britský automobilový průmysl nejhorší od roku 1956. Především kvůli celosvětovému nedostatku čipů vyrobil jen 859.575 aut, což je o 6,7 procenta méně než v prvním koronavirovém roce. Vyplývá to podle sdělení ČTK ze zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnil britský svaz výrobců a prodejců aut SMMT.
Kvůli nedostatku polovodičů musely některé továrny omezit nebo i pozastavit výrobu. Vinou šíření nemoci covid-19 měly problémy i s docházkou zaměstnanců. Aby se zabránilo nákazám, byly dlouhou dobu zavřeny také autosalony.
Za čtvrtinu poklesu je zodpovědné uzavření závodu japonské automobilky Honda ve Swindonu západně od Londýna loni v červenci, uvedla agentura DPA. Honda tento krok oznámila poté, co Britové v roce 2016 hlasovali pro brexit a Evropská unie a Japonsko se o rok později dohodly na bezcelním dovozu aut.
SMMT označil loňský rok za skromný, do budoucna ale hledí s optimismem. Investice loni činily 4,9 miliardy liber (asi 144 miliard Kč), a byly tak výrazně vyšší než v předchozím roce. Podle ředitele SMMT Mikea Hawese by tak letos mohlo z výrobních linek sjet opět více než milion aut.
Dobrý výhled do budoucna slibují také elektromobily. Více než čtvrtina vyrobených automobilů měla loni alternativní pohon. Každé dvanácté auto bylo čistě na baterii, což představuje nárůst o 72 procent.
Britská vláda hodlá od roku 2030 zakázat prodej aut se spalovacími motory. Nebezpečí podle Hawese představují ale vysoké ceny energií.
Kolaps automobilového trhu není čistě britským fenoménem. Produkce v roce 2021 znovu výrazně klesla celosvětově, především kvůli nedostatku čipů. V Německu zaznamenalo Německé sdružení automobilového průmyslu (VDA) pokles přibližně o deset procent.
Výroba osobních aut v Česku loni klesla meziročně o 4,1 procenta na 1,105 milionu vozů. Proti předcovidovému roku 2019 to bylo téměř o 23 procent méně.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?