Pravidelný servis auta zvládnete i vy. Prevence je lepší, než hašení požáru

výměna pneumatiky
výměna pneumatiky, foto: FYI Prague
AutoRoad.cz 19. srpna 2021 08:32
Sdílej:

PR článek - O každé auto je třeba pečovat, jinak vám hrozí nejen problémy s provozem, ale můžete riskovat i své bezpečí. Jízda nesprávně servisovaným vozem, kde vše nefunguje na sto procent, může být skutečně nebezpečná.

Přitom vás pravidelný servis nemusí vyjít draho – spoustu věcí si zvládnete udělat sami. Většinou vám postačí mít základní nářadí, můžete si pořídit závitníky, nebo cokoliv jiného, co budete potřebovat, ale základní údržbu zvládnete snadno. Na co je třeba myslet a kdy je lepší práci svěřit profesionálům?

Výměna oleje je klíčová

Jednou ze zásadních položek, na které je třeba myslet, je výměna oleje. Stanovte si pravidelný plán, který budete dodržovat. Pro starší vozy platí interval 15 000 km nebo jeden rok podle toho, co nastane dřív. Spotřebu oleje ovlivňuje celá řada věcí včetně stylu jízdy, ale tento interval je poměrně univerzálně použitelný.

Kdo maže, ten jede

Toto přísloví platí u aut ještě více. Vše se netočí jen kolem motorového oleje. Olejová náplň se týká i spousty jiných součástí, například převodovky, diferenciály či třeba servořízení. Mnoho servisů na to přitom vůbec nepamatuje. Obvykle se doporučený interval pro výměnu oleje u vozů s automatickou převodovkou pohybuje mezi 60 a 120 000 km. Na to je dobré pamatovat také v tom případě, že chcete kupovat ojetý automat. Možná zjistíte, že u něj nikdy olej měněn nebyl, a to přesto, že má najeto mnohonásobně více – pak buďte hodně na pozoru a raději neinvestujte své peníze do takto nejisté koupě.

Zaostřeno na motor

Jako jednu z nejdůležitějších součástí vozu bychom jej rozhodně neměli přehlížet. Zde se nachází především všemožné filtry, které může být někdy potřeba vyměnit za nové. Častým řešením je repas DPF, který je samozřejmě nutné svěřit do odborných rukou, ale častokrát můžete sami odhalit, že to bude potřeba a ušetřit si problémy přímo v provozu.

Mnoho potíží obvykle vyřeší také nové palivové čerpadlo. Tato výměna vás obvykle finančně nezruinuje, ale může významně prodloužit životnost motoru a zabránit předčasnému odchodu vozu do důchodu.

Přibližně jednou za dva roky se vyplatí preventivně vyměnit kabinový filtr, brzdovou kapalinu, svíčky nebo chladicí kapalinu. Pokud už do servisu musíte, raději řešte více věcí najednou. Když už se mechanik pustí do práce a musí auto částečně rozebrat, je lepší, pokud udělá práce spíš více než méně. Nakonec vás to finančně vyjde i lépe.

Nepodceňte ostatní kapaliny

Auto je plné různých kapalin, které je třeba kontrolovat. Brzdová kapalina by se měla u pravidelně využívaných vozů měnit každé dva roky. Určitě je dobré vyměnit brzdovou kapalinu také vždy, když se mění brzdy. Výměnu si zaslouží také kapaliny pro klimatizaci a chlazení.

Nečekejte na problémy

Bezpochyby je lepší dělat věci zavčasu a nečekat, až něco přestane fungovat. Většinou už totiž bývá pozdě a zdánlivě malý problém nebo nepatrný výdaj se promění v neřešitelný problém. Obvyklým problémem, který má ale vážné následky, bývá nefunkční termostat. Ten může přestat správně pracovat a motor se pak pořádně neohřívá. To nemusí zpočátku vypadat jako vážný problém, ale vy dál vesele jezdíte se studeným motorem, což znamená u dieselových motorů třeba to, že řídicí jednotka nespustí regeneraci filtru pevných částic. Následkem toho si zničíte daleko dražší součástku, za kterou pak zaplatíte desetitisíce.

Myslete i na úklid

Auto je potřeba udržovat i uklizené – koneckonců prach a špína mohou škodit podobně jako vlhko nebo jiné vnější vlivy. Na úklid auta je lepší použít průmyslové vysavače s vyšším výkonem. Čas od času také zajeďte do myčky a dopřejte svému vozu tu správnou péči. A pokud si nevíte rady, rozhodně jeďte do servisu. Vybírejte ten, který je autorizovaný a kde i mají potřebné iso 45001, tudíž je zaručeno to, že vše probíhá dle pravidel, nešetří se na kvalitě odvedené práce ani na použitých součástkách. Možná si trochu připlatíte, ale za tu jistotu, že jezdíte v bezpečném voze, to rozhodně stojí.

Stalo se
Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

PODROBNĚ: Nový Mercedes-Benz CLA EV s dojezdem až 800 kilometrů

Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.

Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

Představen nejchytřejší Mercedes-Benz CLA v historii. AI mu dala hlas i úsměv

Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.

Trh s elektromobily
Zlaté logo na Xiaomi SU7 Ultra láká zloděje! Emblémy mizí hned po uvedení na trh

Xiaomi SU7 Ultra dostalo zlaté logo. Emblémy záhadně mizí

Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.

Testy aut
Toyota GR Yaris

Toyota GR Yaris facelift – kapesní raketa se závodní DNA znovu a lépe

Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?