Do pěti let by mělo z čelních skel kamionů v Evropě zmizet velké množství palubních jednotek. Nahradí je jedna univerzální, splňující požadavky systému elektronického výběru mýta EETS. Bude schopná komunikovat se všemi mýtnými systémy v jednotlivých zemích. Vyplývá to z předpovědí provozovatele služeb pro silniční dopravce Eurowag.
Kabina kamionu v současnosti připomíná kokpit dopravního letadla. Musí v ní být několik palubních jednotek pro placení mýta v jednotlivých zemích, GPS navigace a digitální tachograf. Řidič disponuje jednou nebo několika tankovacími kartami a vedle maximální povolené rychlosti musí dodržovat režim pravidelných přestávek. To vše by měl do budoucna obsáhnout jeden systém, respektive jedna palubní jednotka.
Univerzální palubní jednotka bude navíc integrovaná do jediné aplikace zahrnující palivové karty i telematické služby. S použitím jedné univerzální jednotky pro placení mýta souvisí i budoucí možnost propojení s palivovou kartou. Řidič i dopravce tak budou mít jeden nástroj, jak zjednodušit a zpřehlednit náklady veškeré platby během cesty kamionu.
Moderní přepravní firmy budou zároveň využívat telematické služby prostřednictvím takzvaného chytrého dispečinku, který bude díky datové komunikaci s vozidlem schopný vyhodnocovat stav vozidla, reagovat na dopravní situaci, nebo navrhovat nejlepší možnosti tankování.
Bude také sledovat digitální tachograf a hlídat dodržování povinných přestávek a jiných pravidel. To bude znamenat nejen snížení nákladů, ale i zvýšení bezpečnosti silničního provozu.
Řidiči ušetří palivo i náklady na údržbu
Takovým řešením budoucnosti je například systém EVA (Enhanced Vehicle Assistant), který již nyní nabízí Eurowag. V kombinaci s palubní jednotkou EETS Eurowag EVA poskytuje snadné platby mýtného v osmi zemích a třech nejfrekventovanějších tunelech, palivovou platební kartu a širokou škálu telematických služeb.
„Pokročilá integrace telematiky přináší dopravcům výrazné úspory nákladů u paliva a údržby, zatímco unikátní geolokační technologie Fuel Guard je chrání před většinou podvodů s pohonnými hmotami a jejich krádežemi,“ říká ředitel pro telematiku a systémy nákladní dopravy Eurowagu Marc Trollet.
EVA funguje v prostředí uživatelsky příjemného softwaru pro správu vozových parků, který přináší celou řadu vyspělých funkcí v pohledném rozhraní a přehledném uspořádání. Majitelé a dopravci snadno zjistí, kde se právě jejich kamiony nachází v reálném čase.
Systém vypočítá náklady na trasu, zkontroluje ceny na čerpacích stanicích a pošle řidiče na nejvhodnější místa. Stejně tak je navede na vhodnou odpočívací stanici kvůli povinné přestávce.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?