GR YARIS, nefalšovaný dravec pro náročné přilétá v lednu z Tokia

AutoRoad.cz, 9. ledna 2020, 21:15 Google+

Nová Toyota GR Yaris, slavnostně představená na autosalonu v Tokiu, je ryzí sportovní vůz, jenž vychází z poznatků a zkušeností Toyoty získaných ve světovém rallyovém šampionátu (WRC), kde automobilka vybojovala titul mistra světa. Vůz postavený na úspěších v motorsportu přináší technologie a design závodních vozů přímo do světa homologovaných aut.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Toyota GR YARIS

Toyota GR YARIS | foto: Toyota

Sdílejte článek

GR Yaris stojí na samotném vrcholu zbrusu nové modelové řady Yaris a představuje jedinečný model, jenž zhmotňuje výsledky konstrukčního umu společnosti TOYOTA GAZOO Racing a závodního týmu Tommi Mäkinen Racing, partnera automobilky Toyota v soutěžích WRC.

Vůz v roli oficiálního homologačního modelu pro vývoj nového Yaris WRC disponuje i všemi atributy, po nichž volají zájemci o účast v místních rallyových podnicích. Vůz se na trhu objeví v druhé polovině roku 2020 a půjde ve šlépějích modelu GR Supra jako druhý globální model Toyota s označením GR.

„Jednou ze snah společnosti GAZOO Racing je využívat motoristický sport ke zdokonalování našeho know-how a rozvoji zaměstnanců s cílem vyvíjet sériové sportovní vozy světové třídy. Zatímco nová GR Supra je sportovním vozem vyvinutým prostřednictvím závodů na okruzích, GR Yaris je odvozen od naší účasti v rallyových soutěžích a právě na to mnoho našich fanoušků čekalo,“ říká Šigeki Tomojama, prezident TOYOTA GAZOO Racing.

Všechny aspekty tohoto vozu se zaměřují na otázky výkonu: zbrusu nová podvozková platforma a motor, nové zavěšení, lehká konstrukce a aerodynamický styl nebo nový systém stálého pohonu všech kol GR-FOUR. S ohledem na vysoký výkon a nízkou hmotnost disponuje vůz všemi atributy potřebnými k úspěchu v soutěžích, ale stejně tak dokáže přinést opojné jízdní schopnosti v roli super-hot hatche pro běžné silnice.

img-responsive

Toyota GR YARIS | foto: Toyota

Tradice
Nový GR Yaris je od uvedení modelu Celica GT-FOUR v roce 1999 prvním originálním sportovním vozem Toyota s pohonem všech kol a prvním homologačním modelem značky pro soutěže světového rallyového šampionátu.

Celica GT-FOUR ve dvou generacích a třech modelových provedeních stála za nejúspěšnějším obdobím automobilky Toyota ve světě WRC, ve zlatém věku rallye, kdy pro Toyotu vybojovala 30 vítězství, čtyři mistrovské tituly pro závodní jezdce a jeden pohár pro konstruktéry. S odkazem na svého proslulého předchůdce a jeho technologii stálého pohonu všech kol nese GR Yaris na výklopné zádi logo GR-FOUR.

GR Yaris coby homologační model podpoří vývoj nového soutěžního vozu pro účast týmu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team (WRT) v soutěžích WRC. Po opětovném zapojení do WRC v roce 2017 dokázala Toyota vybojovat mistrovský titul v kategorii továrních týmů (2018), stejně tak jako titul mistra světa (Ott Tänak v roce 2019).

img-responsive

Autosalon Tokio 2020 | foto: AutoRoad

Priority vývoje
Tým návrhářů a konstruktérů týmu Tommi Mäkinen Racing se zkušenostmi z WRC se zaměřil na odladění aerodynamiky, rozložení hmotnosti a co nejnižší hmotnost nového vozu – právě tyto tři atributy jsou klíčové k dosažení nejlepších jízdních schopností a vlastností.

Nižší linie střechy snižuje odpor vzduchu, zatímco nový přeplňovaný motor 1,6 litru, posunutý ke středu vozidla, společně s akumulátorem v kufru přispívá k lepšímu vyvážení podvozku ve prospěch handlingu, stability a odezvy.

Třídveřový skelet karoserie je vyroben z lehkých materiálů, jako např. polymeru na bázi uhlíkových vláken nebo hliníku, což se odrazilo v pozoruhodném kilogramovém výkonu; nová podvozková platforma zase umožňuje použít širší rozchod zadních kol a nový systém zavěšení zadních kol s dvojitými lichoběžníky. Tým rovněž navrhl výztuhy pod podélníky rámu v zájmu co nejlepších parametrů soustavy zavěšení kol.

Ve snaze promítnout konstrukční plány do reálných vlastností pak GR Yaris v rámci vývojového programu absolvoval testování pod taktovkou profesionálních závodních jezdců a rallyových závodníků.

img-responsive

Toyota GR YARIS | foto: Toyota

Jedinečný design
Nový GR Yaris stojí na samotném vrcholu zbrusu nové řady Yaris, nicméně přichází s jedinečným designem třídveřové karoserie se střechou sníženou o 91 mm, která vozu propůjčuje siluetu kupé. Ke vzhledu kupé přispívají i použité bezrámové dveře. Při pohledu zpředu zaujme design masky chladiče a spoileru, jenž vyjadřuje postavení pravověrného GR, zatímco vzadu dominuje široký rozchod kol a atletický blatníky, pod nimiž se ukrývají 18" litá kola.

img-responsive

Toyota GR YARIS | foto: Toyota

Zbrusu nový přeplňovaný motor 1,6 litru
Pohonnou jednotkou pro GR Yaris je zbrusu nový přeplňovaný tříválec, využívající kvůli co nejlepšímu výkonu technologie z motoristického sportu, jako je např. chlazení pístů pomocí olejových trysek, velký průměr výfukových ventilů a částečně strojově opracovaný sací kanál. Při zdvihovém objemu 1618 cm3 dosahuje tato jednotka výkonu 261 k/192 kW a točivého momentu 360 Nm.

Kompaktní a lehká pohonná jednotka DOHC 12v používá jednokomorové turbodmychadlo s kuličkovými ložisky a spolupracuje se šestistupňovou manuální převodovkou, dimenzovanou na vysokou úroveň točivého momentu.

img-responsive

Toyota GR YARIS | foto: Toyota

Kilogramový výkon
Klíčovou podmínkou jízdních schopností Toyoty GR Yaris byl co nejlepší kilogramový výkon. Skelet karoserie je proto vyroben převážně z lehkých materiálů, jako např. nového polymeru na bázi uhlíkových vláken, z něhož je vyrobena střecha za použití technologie lisovaných panelů.

U kapoty, dveří a výklopné zádě se používá hliník. GR Yaris se proto může pochlubit výkonem kompaktního sportovního hatchbacku, avšak s hmotností vozu segmentu B (pohotovostní hmotnost činí 1280 kg). Kilogramový výkon vozu je pouze 4,9 kg/k, což automobilu umožňuje zrychlovat z 0 na 100 km/h za necelých 5,5 s a rozjet se až na 230 km/h (elektronický omezovač).

img-responsive

Toyota GR YARIS | foto: Toyota

GR-FOUR: Nový systém pohonu všech kol
Jízdní schopnosti Toyoty GR Yaris dále podporuje nový systém stálého pohonu všech kol GR-FOUR, navržený tak, aby optimálně rozděloval hnací moment mezi jednotlivá kola, ale současně si zachoval jednoduchost a nízkou hmotnost.

Rozdělování točivého momentu mezi přední a zadní nápravu řídí spojka s rychlou odezvou. Volitelně je k dispozici paket Circuit-Pack (podrobnosti viz níže) s dvojicí samosvorných diferenciálů Torsen pro rozdělování hnacího momentu mezi levými a pravými koly ve prospěch přirozené a přímé kontroly nad vozem.

Důmyslný systém používá mírně odlišné převodové poměry u přední a zadní nápravy a umožňuje teoreticky rozdělovat hnací moment mezi přední a zadní nápravu v poměru od 100:0 (pohon samotných předních kol) až po 0:100 (pohon samotných zadních kol). Díky flexibilitě uvedeného řešení má vůz výhodu oproti systémům s pohonem ‚AWD na vyžádání‘ a dvojicí spojek, resp. systémy s permanentním pohonem AWD a centrálním diferenciálem. Systém GR FOUR je rovněž znatelně lehčí.

Řidič si může pomocí otočného přepínače režimu 4WD uzpůsobit vlastnosti pohonu všech kol podle momentální nálady nebo jízdních podmínek. V režimu Normal se používá základní rozdělení hnacího momentu mezi nápravami v poměru 60:40; v režimu Sport se upřednostňuje zadní náprava s rozdělením 30:70 ve prospěch zábavných jízdních vlastností na zatáčkovitých cestách a okruzích; a v režimu Track se používá základní nastavení 50:50 pro rychlou jízdu při závodech na okruzích nebo speciálních úsecích. V jednotlivých režimech se rozdělení hnacího momentu automaticky uzpůsobuje v reakci na pokyny od řidiče, chování vozidla a podmínky silnice nebo tratě.

img-responsive

Toyota GR YARIS | foto: Toyota

Specifická platforma a zavěšení kol
GR Yaris používá novou vyhrazenou platformu, složenou z přední části podvozkové platformy Toyota GA-B – poprvé uvedené se zbrusu novým Yarisem v roce 2020 – resp. zadní části platformy GA-C. Díky tomu bylo možné uplatnit novou konstrukci zavěšení kol a zabudovat systém stálého pohonu všech kol GR-FOUR i zajistit vynikající stabilitu a ovladatelnost vozu.

Namísto torzní příčky, kterou používá standardní nový Yaris, se na zadní nápravě Toyoty GR Yaris objevují dvojité lichoběžníky, jejichž komponenty byly optimalizovány pro co nejlepší jízdní schopnosti. Na přední nápravě najdeme vzpěry McPherson.

img-responsive

Toyota GR YARIS | foto: Toyota

Sportovní brzdy
Sportovní brzdová soustava používá na přední nápravě velké drážkované kotouče o průměru 356 mm se čtyřpístkovými třmeny, které se díky vysoké schopnosti odvodu tepla vyrovnají s nejvyššími nároky rychlé jízdy na okruzích a speciálních rychlostních zkoušek.

Paket pro jízdu na okruzích
Zákazníci si mohou GR Yaris ještě vylepšit volitelným paketem Circuit Pack. Jeho součástí je samosvorný diferenciál Torsen na přední i zadní nápravě, sportovně odladěný podvozek a 18" kola z kované slitiny, obutá do pneumatik Michelin Pilot Sport 4s 225/40R18.

Nové výrobní centrum GR v závodu Motomači
Ve snaze dostát příslibům Toyoty GR Yaris co do jízdních schopností pak Toyota vybudovala nové výrobní zařízení ve svém závodu Motomači, kde najdeme speciální linku určenou výhradně k montáži sportovních vozů GR. Namísto tradičního systému dopravníků má karosárna i montážní linka podobu mnoha „buněk“, propojených automaticky naváděnými vozidly.

Výroba každého vozidla je spojena s velkým počtem manuálních úkonů, kdy Toyota využívá tým specializovaných pracovníků s příslušnými dovednostmi. Díky koncepci výrobních prostor a schopnostem zaměstnanců je zajištěna vysoká přesnost montáže velmi tuhých karoserií, a to na úrovni, které by u běžné výrobní linky nebylo možné dosáhnout.

Díky novým výrobním metodám je linka GR schopna zvládat maloobjemovou výrobu nejrůznějších typů vozidel bez negativních dopadů na produktivitu.

Zdroj: Toyota

Vytisknout

Diskuze: GR YARIS, nefalšovaný dravec pro náročné přilétá v lednu z Tokia

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Ilustrační foto

NEKOMPROMISNĚ, Slovensko půjde proti zákazu spalovacích motorů

Volkswagen Touran

Volkswagen Touran 1.5 TSI Evo2 - skvělé rodinné auto za 850 tisíc

rolls-royce ghost

Luxusní vůz na firmu? Výjimkou nejsou ani garáže ztrátových firem

Jaguar C-X75 jako hvězda snímku Spectre

Pozapomenuté sportovní vozy díl 5., Jaguar C‑X75

Toyota Yaris GR

Jak správně zvládat aquaplaning či nenadálé smyky vašeho vozidla?

Peugeot 308 SW

TEST Peugeot 308 SW GT 1.2 PureTech – krásný kombík se základním benzinem

Mercedes A190 Twin

Pozapomenuté sportovní vozy díl 4., Mercedes A190 Twin

Toyota Mirai poháněná vodíkem na první veřejné tankovací stanici v ČR v Praze na Barrandově

V Česku deset vodíkových Toyot, otevřela první čerpací stanice

Mitsubishi Outlander PHEV

Mitsubishi představuje Outlander PHEV

Tesla Model Y

Dvěma Teslám Y odpadl během jízdy volant, americký úřad to tak nenechá

Ilustrační foto

ČR svolává schůzku rebelujících států kvůli Euro 7

Čerpací stanice Shell

Syntetická paliva, záchrana proti vnuceným bateriovým elektromobilům? Ani náhodou...

Lamborghini LB744

Lamborghini odhalilo detaily nového hybridního LB744 s V12 a výkonem přes 1000 koní

toyota mirai

V Hamburku jezdí 25 nových vodíkových taxi Toyota Mirai

BMW M8

Pozapomenuté sportovní vozy díl 3., BMW M8 Coupe 6.0 V12

reklama

Doporučujeme

Renault ZOE

V továrně bouchli šampaňské. Proč je o Renault ZOE zájem a jak se mu daří u nás?

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Luxusní vůz na firmu? Výjimkou nejsou ani garáže ztrátových firem

  2. Volkswagen Touran 1.5 TSI Evo2 - skvělé rodinné auto za 850 tisíc

  3. NEKOMPROMISNĚ, Slovensko půjde proti zákazu spalovacích motorů

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud