Osmá generace ikony jménem Porsche 911 přišla na podzim roku 2018. "Devětsetjedenáctka" je k dostání v mnoha provedeních. Nyní se na trh dostává verze Carrera 4 jako kupé a kabriolet. K základnímu motoru přidávají pohon všech kol.
Po motorové stránce zůstává i Carrera 4 u plochého třílitrového šestiválce přeplňovaného dvěma turbodmychadly. "Základních" 385 koní výkonu a 450 Nm točivého momentu posílá na všechna čtyři kola skrz dvouspojkovou převodovku s osmi stupni. Pokud při nákupu zahrnete paket Sport Chrono, získáte vůz zrychlující z 0 na 100 km/h za 3,8 sekundy (4,0 s pokud zvolíte verzi s plátěnou střechou).
Pohon všech kol u modelu Carrera 4 není pouze marketingovým tahem, je dimenzován na opravdu náročné využití. Spojky a diferenciály disponují kapalinovým chlazením. Carrera 4 dostává už v základu aktivní podvozek s volbou dvou nastavení - Normal a Sport.
Jako u většiny sportovních vozů si i u Porsche 911 Carrera 4 můžete připlatit např. za diferenciál s omezenou svorností a vektorováním točivého momentu nebo za 20/21-palcová kola (20 palců vpředu, 21 palců vzadu) totožná s modelem Carrera 4S. Připlatit můžete i za karbon-keramické brzdy. Ceny těchto příplatků jsou však z jiného světa. Kola vás vyjdou na 207 000 Kč - v případě že zvolíte černý lak s hedvábným leskem. Keramické brzdy zvednou cenu o 243 000 Kč. I rozdíl v ceně kupé a kabrioletu je z jiných sfér - 400 000 Kč za nebe nad hlavou.
Téměř jedna třetina celkového zisku automobilky Porsche připadá na model 911 v poslední generaci 992. Zatím bylo prodáno 38 750 vozů poslední generace, které přinesly zisk 2,2 miliardy euro. Ačkoliv model 911 tvoří pouhou desetinu celkově prodaných vozů, může si automobilka Porsche dovolit účtovat vyšší sumy než u ostatních modelů. Za to vděčí svým věrným zákazníkům a historii modelu. Proto se Porsche zdráhá svůj nejvýdělečnější model elektrifikovat. Jakákoliv revoluce by mohla způsobit odliv věrných zákazníků.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?