Poté, co na elekropohon přešly sesterské modely VW Up a Škoda Citigo, se přidává i poslední ze tria. Seat předstacil svůj první sériový elektrický model Seat Mii Electric.
Nepříliš překvapivě první elektromobil ze Španělska využívá stejnou techniku jako nedávno představená Škoda Citigo iV a bude se vyrábět na stejné lince v Bratislavě. V nabídce značky se stane prvním elektromobilem a připraví kupující na příchod celé modelové řady vozů, včetně Seatu el-Born. Stejně jako u Škodovky i Seat přestane už příští měsíc nabízet Mii se spalovacím motorem.
Technika v elektrickém Mii je stejná jako ve Škodovce, tedy elektromotor s výkonem 82 koní a maximálním točivým momentem 212 Nm. Ten poskytuje malému vozu docela slušnou dynamiku, Seat udává zrychlení z 0 na 100 za 3,9 sekundy, údajně velmi důležitý údaj pro jízdu ve městech, kam Mii Electric nepochybně patří. Akumulátor o kapacitě 36,8 kWh umožňuje dojezd kolem 260 kilometrů na jedno nabití, podle cyklu WLTP.
Stejně jako Citigo iV, ani elektrické Mii se příliš neliší od spalovací verze, španělský vůz navíc ani nemá upravenou masku. Jedinou změnou jsou tak nápisy Electric na zádi a polepy na bocích vozu. V interiéru ale Mii dostalo upravenou přístrojovku, vyhřívané sedačky a kůži obšitý volant, ruční brzdu a volič jízdních režimů. Kromě toho se do Mii poprvé dostávají nové bezpečnostní prvky jako udržování v jízdním pruhu a rozpoznávání dopravních značek.
Vůz se dostane do prodeje v prním čtvrtletí příštího roku a údajně se stane jedním z nejdostupnějších elektromobilů na evropském trhu. Objednávky začnou už letos na podzim, v seznamu zemí, kde budou prodeje zahájeny jako první, však chybí Česká republika.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?