Automobilka Ferrari včera odhalila svůj nejnovější a současně nejvýkonnější silniční model, kterým je hybridní SF90 Stradale. Elegantní vůz, jehož design se automobilce dařilo tajit až do poslední chvíle, ukrývá řadu fascinujících technologií, díky kterým se jistě zavděčí milovníkům elegance, rychlosti i ekologie.
Za vznik nového Ferrari SF90 Stradale vlastně můžeme poděkovat modelu LaFerrari, který otevřel pandořinu skříňku hybridních silničních Ferrari - a evidentně úspěšně. SF90 Stradale však zašlo ještě dál a to snad v každém myslitelném ohledu. A to včetně výkonu.
Zatímco LeFarreri nabízelo už tak dost slušný kombinovaný výkon 707 kW (961 k), nové SF90 Stradale se vyšplhalo až k 935 kW ( 999 k). Oproti svému předchůdci přitom disponuje menším spalovacím motorem, plug-in hybridním pohonným systémem a nechybí ani pohon všech kol. Nejde tak jen o nejvýkonnější silniční Ferrari historie, ale také o jeden z nejslibnějších sportovních strojů současnosti.
Oproti modelu LaFerrari je přitom SF90 Stradale o cca 13 kilogramů lehčí, což znamená váhu cca 1 570 kg. Technikům se však přesto podařilo dosáhnout o 20 % tužšího šasi, které ve srovnání se staršími platformami výkonných modelů Ferrari nabízí ještě o cca 40 % vyšší torzní tuhost. Připadá vám to jako technologická zázrak? Tak se držte, protože to je teprve začátek.
Základem pohonné soustavy je 4.0 litrový přeplňovaný motor V8, který nabízí výkon 573 kW (779 k) a točivý moment 800 Nm, což z něj dělá jeden z nejsilnějších motorů V8 pod kapotou Ferrari. Automobilka však přidala ještě trojici elektromobilů, z nichž dva jsou ukryté vpředu a jeden u zadní nápravy. Ty přidávají vozu dalších 162 kW (220 k), což nás dostává na výsledných 735 kW.
Výkon je přenášen na osmistupňovou dvouspojkovou převodovku, která jej jako u jednoho z mála sportovních modelů Ferrari posílá na všechna čtyři kola. Z 0 na 96 km/h tak SF90 Stradale zvládá akcelerovat za 2.5 sekundy, 201 km/h pokoří téměř za 6.7 sekundy a s lehkostí pokračuje až k maximální rychlosti 340 km/h.
Nové SF90 Stradale však není pekelně rychlé jen v přímce. Testovací okruh Fiorano měl vůz pokořit v čase 1 minuta a 19 sekund, zatímco modelu LaFerrari to mělo trvat o 7 desetin sekundy déle. Rozdíl možná minimální, ale i tak se jedná o další z předností hybridní novinky.
Technici přitom neopomněli ani tolik důležitou aerodynamiku. I když vůz působí nesmírně elegantně, jeho design je ryze funkční. Při rychlosti okolo 350 km/h tak vůz generuje přítlačnou sílu rovnající se cca 390 kilogramům. Podle Ferrari se tak dá hovořit o novou metu v efektivitě přítlaku mezi silničními sportovními vozy.
Jak už jsme ale výše naznačili, SF90 nejspíš potěší i milovníky ekologie. Trojice elektromotorů, o jejichž napájení se starají Lithium-Iontové akumulátory, totiž dokáže zajistit elektrický dojezd až 25 kilometrů a to při maximální rychlosti až 135 km/h. A protože se jedná o plug-in hybrid, můžete se po městě pohybovat prakticky s nulovými emisemi, nabíjet během nákupů a pak na okruhu zpráskat kdekoho.
Závodně laděný interiér ukrývá v přístrojovém štítu 16-palcový displej s vysokým rozlišením, který ještě doplňuje sofistikovaný head-up displej. Nechybí samozřejmě ani volant osazený mnoha ovládacími prvky, které ještě umocňují dojem závodního vozu.
Řidič si může vybrat ze čtyř jízdních režimů: eDrive, Hybrid, Performance a Qualify. První dva jsou zaměřeny především na běžnou jízdu s využitím hybridní technologie, přičemž režim eDrive zcela vypíná motor V8 a spoléhá na elektrický dojezd 25 km, zatímco režim Hybrid se snaží maximálně efektivně kombinovat jak elektrickou energii, tak výkon motoru V8.
Zbylé dva režimy jsou zaměřeny na sportovní jízdu a plně využívají potenciál přeplňovaného motoru V8. Ovšem zatímco v režimu Performance je část z výkonu používána k dobíjení baterií napájejících elektromotory, režim Qualify kombinuje výkon všech motorů pod kapotou a dává řidiči k dispozici všech 999 koní.
Sečteno a podtrženo, nové Ferrari SF90 je úchvatnou sbírkou moderní techniky i technologií. Tomu však jistě bude odpovídat i jeho cena, kterou výrobce prozatím nezmínil. Známé ostatně nejsou ani termíny, kdy bude zahájena výroba. Jsme si ale téměř jistí, že ti nejprominentnější zákazníci už dávno odeslali svoje objednávky.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.