Během uplynulých let už jsme si zvykli, že takřka každý automobil z produkce Koenigsegg posouvá hranice možností automobilového průmyslu. I tak nás ale model Jesko dokonale zaskočil a my nepřestáváme žasnout nad úchvatností.
Řeč je především o pohonném ústrojí, které navzdory trendům stále spoléhá na tradiční spalovací motor - zkrátka zapomeňte na jakékoliv hybridní berličky. Twin-turbo 5.0 litrový vidlicový osmiválec dostal o 5 kilogramů lehčí klikovou hřídel, díky které se dokáže vytáčet až na hranici 8 500 ot./min., přičemž prý vydává naprosto fantastický zvuk.
Dvojice turbodmychadel je navíc přímo propojena s malým elektrickým kompresorem, který čerpá vzduch z 20-litrové karbonové nádrže. Na první pohled neobvyklé řešení má podle Koenigseggu eliminovat jakýkoliv turbo-lag a poskytnout tak řidiči bleskovou odezvu motoru. Tedy bez zbytečného čekání, než výfukové plyny roztočí turbodmychadla.
Výsledkem je tak malé umělecké dílo mezi motory, které je schopné nabídnout s tradičním 95-oktanovým palivem výkon až 1 280 koní. Pokud však do nádrže nalijete palivo E85, zvedne se výkon až na 1600 koní a vůz nabídne točivý moment 1 500 Nm v rozmezí 2 700 až 6 170 ot./min..
Dalším skvostem pohonného ústrojí je převodovka, kterou si automobilka sama vyvinula. Devítistupňová „více-spojková" převodovka, kterou Koenigsegg označuje jako Light Speed Transmission, postrádá tradiční synchrony, které nahradilo sedm spojek. A právě díky tomu by převodovka měla být schopna řadit „téměř rychlostí světla."
V porovnání s konkurenčními dvouspojkovými převodovkami umožňuje LST měnit stupně přímo, klidně ze sedmého rychlostního stupně na čtvrtý, bez jakéhokoliv čekání na synchronizaci. Celé toto ústrojí, včetně sedmi mokrých spojek, náplní, startéru a olejové pumpy váží pouze 90 kilogramů. A to je oproti dvouspojkovým převodovkám výrazně méně.
Ve srovnání s modelem Agera RS je karbonová karoserie modelu Jesko o 40 mm delší a 22 mm vyšší. Pochlubit se také může výrazně lepší aerodynamikou, kterou zajišťuje výrazný přední splitter a nepřehlédnutelné křídlo ve tvaru bumerangu. Při rychlosti 250 km/h by Jesko mělo být schopné generovat přítlak až 800 kilogramů, při rychlosti 275 km/h až 1 000 kilogramů. To je o 40 % více, než kolik nabízela Agera RS.
Ovšem zatímco na závodních okruzích a zakroucených silnicích bude tento přítlak vítaný, při snaze o pokoření rychlostních rekordů bude naopak způsobovat problémy. V budoucnu bychom se tak měli dočkat modelu s méně výraznými aerodynamickými prvky, který by měl překonat onu magickou hranici 300 mil v hodině, tedy cca 482 km/h.
S ovladatelností by měl pomoci i systém odpružení Koenigsegg Triplex, který je nově umístěn na přední i zadní nápravě. Vůz tak i během prudké akcelerace a náporu vzduchu zůstává ve stejné výšce a plně stabilní. Dalším vítaným pomocníkem by měl být i adaptivní systém řízení zadních kol, který automaticky reaguje na faktory jako rychlost, úhel natočení kol, rychlost motoru nebo akcelerace.
Při pohledu na vůz také zaujmou karbonová kola, které patří k těm nejlehčím, jaké kdy Koenigsegg obouval. Každý přední 20-palcový ráfek váží 5,9 kg, zatímco zadní 21-palcový 7.7 kg. Opomenout bychom neměli ani systém Koenigsegg Autoskin, který může pomocí malých hydraulických akutátorů ovládat aerodynamické prvky vozu, i otevírání a zavírání jednotlivých karosářských dílů - včetně dveří a kapoty.
Koenigsegg má v plánu vyrobit pouze 125 hypersportů Jesko, přičemž roční produkce se má podle webu Carscoops pohybovat okolo 40 až 50 kusů. A cena? Podle dosavadních odhadů okolo 3 milionů dolarů, tedy cca 68,5 milionu korun, ovšem bez daně.