Čínské automobilky se doposud designem příliš nevyznamenaly a i když poslední dobou poskočily o obrovský kus vpřed, pořád nevyrábí vozy, které by dokázaly rozproudit krev v žilách. To se však může změnit s příchodem dalších kvalitních evropských designérů do Číny.
Automobilka BYD z jihočínského Shenzhenu se i přes svůj název, který znamená doslova "Postav si svůj sen", donedávna nemohla chlubit zrovna snovými vozy. Téměř všechny modely, které tato jinak inovativní firma poslala na trh, byly totiž kopiemi známějších zahraničních vozů. Kromě prvního vozu značky, který však BYD zdědil po odkoupené automobilce Qinchuan, se v Shenzhenu designovalo pouze obkreslováním. BYD F3 tak nerozeznáte od Toyoty Corolla, velmi úspěšné SUV S6 je dokonalou kopií Lexusu RX a minivůz F0 se dá na ulici od Toyoty Aygo rozeznat jen díky tomu, že se originál v Číně neprodává.
V posledních dvou letech se však i BYD začal snažit a některé z posledních modelů, pojmenovaných po čínských dynastiích, dostaly originální a na Čínu velmi povedený design. Zejména nový sedan Qin Pro, SUV Tang a MPV Song Max patří ve svých kategoriích mezi nejpřitažlivější čínské vozy, stále však nejde o materiál pro sny a plakáty na zdech pokojů. To se však může změnit s příchodem nových designérů, které BYD představil na nedávném pravidelném obchodním setkání.
Podařené modely BYD z posledních let navrhoval německý designér Wolfgang Egger, který měl dříve postupně na starosti design značek Seat, Lancia, Alfa Romeo, Audi a Lamborghini. Nově jeho tým doplňuje také JuanMa López, španělský designér který byl zodpovědný za interiéry u Seatu, Lamborghini a Audi, než se dostal do Ferrari. Tam se podílel na návrhu exteriérů modelů jako Ferrari 488, LaFerrari, Ferrari 458, Ferrari Portofino a Ferrari 812 Superfast. U BYD bude mít na starosti právě design exteriéru.
Interiéry bude Číňanům nově navrhovat Švýcar Michele Jauch-Paganetti, který donedávna vedl designové centrum Mercedesu v Itálii, kde byl zodpovědný za tvorbu interiéru pro Mercedesy třídy S a C.
Podobným úlovkem se nadávno pochlubila i další čínská automobilka Geely, která je Evropanům známá hlavně díky vlastnictví značek Volvo, Lotus, Proton a Polestar. Do jejího designerského týmu se dostal Wayne Burgess, který donedávna pracoval pro Jaguar, kde se podílel na návrhu všech modelů z posledních 20 let. V Geely bude mít na starosti dohled nad designem všech značek spadajících pod koncern, nebude se však muset stěhovat do Číny, firma totiž nedávno otevřela nové designové centrum přímo v britském Coventry, kde sídlí i Jaguar Land Rover.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.