Automobilka Great Wall Motors, známá hlavně pro své SUV a pick-upy, které se prodávají i v EU, nedávno představilo svoji novou značku ORA, zaměřenou jen na elektrické vozy. Nyní se na trh dostává druhý vůz značky a překvapuje tím, co za nízkou cenu nabízí.
Levné elektrické vozy přitom nejsou v Číně nic až tak nového, stovky malých továren produkují generická elektrická vozítka kategorie LSEV už roky, za ceny často pod 100 tisíc Kč. Ty však omezuje celá řada nařízení, LSEV například nesmí do větších měst nebo na dálnici a také nenabízí zrovna vysokou úroveň bezpečnosti nebo komfortu. Nově představená ORA R1 však spadá do kategorie běžných vozů a nabízí podstatně vyšší úroveň.
ORA, čtvrtá značka patřící pod soukromou automobilku Great Wall Motors byla založena teprve na začátku tohoto roku, v Číně však již prodává elektrický crossover iQ5, který s cenou 300 tisíc Kč nabízí dojez kolem 400 km.
Druhým modelem, který ORA pošle na trh je plnohodnotný malý městský automobil ORA R1, s retrodesignem a pětidvéřovou karosérií typu hatchback. Design vozu je relativně originální, ačkoliv předek může připomenout chystaný elektromobil Honda Urban EV a linie zadního sloupku spolu se zvolenou barevnou kombinací až příliš očividně odkazuje na druhou generaci Smartu Forfour. Designový jazyk vozu, zamýšlený pro celou plánovanou modelovou řadu s písmenem R mimochodem Great Wall oficiálně nazývá “Simplicity & Rich message than complexity with less message”.
Určitá inspirace Smartem se nedá zapřít ani v interiéru, působí však povedeně a spolu s velkou obrazovkou infotainmentu i hodnotněji než u aut s podobnou cenovkou. Vůz by měl nabídnout propojení s mobilním telefonem, umožňující dálkové nastartování, zapnutí klimatizace a otevření dveří a také zarezervování místa u nabíjecí stanice. Vyšší verze dostanou šest airbagů a adaptivní tempomat.
Vůz pohání jeden elektrický motor s výkonem pouhých 35 kW, což jej předurčuje pro použití zejména ve městech, maximální rychlost se totiž pohybuje někde kolem 100 km/h. Baterie u základní varianty má kapacitu 30.7 kWh a dojezd podle cyklu NEDC 310 km, do dražších variant se montuje baterie s kapacitou 33 kWh, která dojezd zvýší na 351 km.
Nejzajímavěji působí cena, díky dotacím čínské vlády, nabízeným domácím automobilkám se totiž základní ORA R1 nabízí už za necelých 200 tisíc Kč, nejvyšší verze pak za 255 tisíc Kč. S nabídkou mimo Čínu se zatím nepočítá.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?