Automobilka Great Wall Motors, známá hlavně pro své SUV a pick-upy, které se prodávají i v EU, nedávno představilo svoji novou značku ORA, zaměřenou jen na elektrické vozy. Nyní se na trh dostává druhý vůz značky a překvapuje tím, co za nízkou cenu nabízí.
Levné elektrické vozy přitom nejsou v Číně nic až tak nového, stovky malých továren produkují generická elektrická vozítka kategorie LSEV už roky, za ceny často pod 100 tisíc Kč. Ty však omezuje celá řada nařízení, LSEV například nesmí do větších měst nebo na dálnici a také nenabízí zrovna vysokou úroveň bezpečnosti nebo komfortu. Nově představená ORA R1 však spadá do kategorie běžných vozů a nabízí podstatně vyšší úroveň.
ORA, čtvrtá značka patřící pod soukromou automobilku Great Wall Motors byla založena teprve na začátku tohoto roku, v Číně však již prodává elektrický crossover iQ5, který s cenou 300 tisíc Kč nabízí dojez kolem 400 km.
Druhým modelem, který ORA pošle na trh je plnohodnotný malý městský automobil ORA R1, s retrodesignem a pětidvéřovou karosérií typu hatchback. Design vozu je relativně originální, ačkoliv předek může připomenout chystaný elektromobil Honda Urban EV a linie zadního sloupku spolu se zvolenou barevnou kombinací až příliš očividně odkazuje na druhou generaci Smartu Forfour. Designový jazyk vozu, zamýšlený pro celou plánovanou modelovou řadu s písmenem R mimochodem Great Wall oficiálně nazývá “Simplicity & Rich message than complexity with less message”.
Určitá inspirace Smartem se nedá zapřít ani v interiéru, působí však povedeně a spolu s velkou obrazovkou infotainmentu i hodnotněji než u aut s podobnou cenovkou. Vůz by měl nabídnout propojení s mobilním telefonem, umožňující dálkové nastartování, zapnutí klimatizace a otevření dveří a také zarezervování místa u nabíjecí stanice. Vyšší verze dostanou šest airbagů a adaptivní tempomat.
Vůz pohání jeden elektrický motor s výkonem pouhých 35 kW, což jej předurčuje pro použití zejména ve městech, maximální rychlost se totiž pohybuje někde kolem 100 km/h. Baterie u základní varianty má kapacitu 30.7 kWh a dojezd podle cyklu NEDC 310 km, do dražších variant se montuje baterie s kapacitou 33 kWh, která dojezd zvýší na 351 km.
Nejzajímavěji působí cena, díky dotacím čínské vlády, nabízeným domácím automobilkám se totiž základní ORA R1 nabízí už za necelých 200 tisíc Kč, nejvyšší verze pak za 255 tisíc Kč. S nabídkou mimo Čínu se zatím nepočítá.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?