Letošní autosalon v Lon Angeles se stal místem premiéry již nového Porsche 911 generace 992. V pětapadesátileté historii tohoto modelu se jedná již o osmou generaci, která podobně jako předchozí novinky přináší spíš další evoluci, než výraznou revoluci. Tedy minimálně na první pohled. Při bližším zkoumání však nová 992 odkrývá řadu novinek.
Začněme u designu, o kterém jsme již od úniku prvních špionážních fotek tušili, že nebude nijak převratně odlišný. To však není u modelu 911 žádné překvapení. Díky úpravě řady detailů však nová generace 992 vypadá moderněji a ryze dynamicky.
Přední část se výrazně podobá odcházející generaci, přesto si lze všimnout řady detailů, jako jsou nové světlomety, upravená sání vzduchu a jinak stylizovaná horizontální světla denního svícení. Kapota motoru dostala nové linie a za pozornost stojí i výraznější blatníky, které budou standardem bez ohledu na počet poháněných náprav.
Při pohledu na zadní část už ale vidíme výraznější změny. Tou nejvýraznější jsou ostře řezaná zadní světla, která jsou propojena pomocí svítící linie - podobně, jako jsme to viděli již u konceptu Porsche Mission E. Přepracování se dočkal i zadní nárazník s dvojicí výrazných koncovek, ten se však bude měnit v závislosti na různých variantách 911.
Celkově se však design na první pohled příliš nezměnil. Za pozornost stojí snad ještě delší přesah přední kapoty, který nyní vyhovuje předpisům na ochranu chodců při nárazu. Všechny modely nové generace Porsche 911 by navíc měly být prodávány pouze v provedení wide-body. Došlo také k rozšíření přední nápravy, což by mělo pomoci lepší trakci.
Většina dalších věcí, jako sklon střechy, styl kol, nádechy, atd. zůstalo bez výrazných změn. Drobnou zajímavostí jsou však kliky, které splývají s dveřmi a vyjíždí až po zmáčknutí. Základní model Carrera dostane 19-palcová kola vpředu a 20-palcová vzadu. Carrera S zvětší průměr kol na obou nápravách o jeden palec.
Větší změny se objevují v interiéru, který dostal například zcela nový přístrojový panel, nový volič rychlostí a infotainment s displejem o úhlopříčce 10.9 palce. Hranatější styl přístrojové desky by pak měl být odkazem na modely 911 z 70. let. Posudku navíc potěší u nárůst místa, které vzniklo zvětšením rozvoru o 45 mm.
Vůbec největší změny se však odehrály pod kapotou, díky kterým by nová generace Porsche 911 měla být nejlepším a samozřejmě i nejrychlejším modelem v historii celé řady.
Napříč celou nabídkou modelů najdeme nové a značně vylepšené 3.0 litrové Twin-turbo šestiválce. Ty automobilka poprvé představila pod kapotou generace 991, pro generaci 992 je však upravila a přidala pár drobností, které nabídnou ještě lepší dynamiku.
Výkon modelu 911 Carrera se tak posunul z 370 koní na 385 koní. V případě Carrery S se bavíme o 450 koních, namísto původních 420. Z 0 na 100 km/h tak Carrera S zrychlí za 3.7 sekundy a s pohonem všech kol (4S) dokonce za 3.6 sekundy. V obou případech tedy o 0.4 sekundy rychleji, než minulá generace.
V případě paketu Sport Chrono Package je navíc možné snížit čas ještě o 0.2 sekundy. Maximální rychlost se u modelu Carrera S pohybuje okolo 308 km/h, model s pohonem všech kol je o 2 km/h pomalejší. Spotřeba nejspíš zájemce o tyto vozy příliš trápit nebude, přesto je překvapivě příznivá. Carrera S má být schopna jezdit v průměru za 8.9 l/100 km, model s Carrera 4S za rovných 9 l/100 km.
Zájemci o Carreru a Carreru S dostanou v základu sedmistupňovou manuální převodovku, v případě zájmu si však mohou připlatit i za nový osmistupňový dvouspojkový automat PDK. Oba modely budou navíc dostupné s volitelným řízením zadních kol.
Nové generaci Porsche 911 nebude chybět ani řada moderních senzorů a asistenčních systémů. Standardem bude například předkolizní varování, zákazníci si však budou moci připlatit i za systém nočního vidění s termálním snímáním, což je u modelu 911 velká novinka. Chybět ale nebude ani adaptivní tempomat nebo systém nouzové asistence.
Jednou z největších novinek na poli technologií je však tzv. Wet Mode. Nová 911 totiž dostala senzory umístěné v podbězích, které sledují množství vody na silnicích. Podle toho pak dokáže upravit systémy ABS či stabilizaci a současně varuje řidiče.
A jaké jsou ceny? Carrera S začíná v Německu na částce 120 125 Euro, tedy cca 3,1 milionu korun. Model Carrera 4S s pohonem všech kol startuje na částce 127 979 Euro, tedy cca 3,3 milionu korun.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?