Do pražské metropole denně míří tisíce aut a řidiči často musí několik minut hledat, kde zaparkovat. Míst je především v centru města opravdu nedostatek, ale řešení existují. Stačí se zorientovat v parkovištích a zónách a významně tak ušetřit nejen čas, ale i starosti a peníze. Parkování mohou ztěžovat také mýty či nepřesné informace, které kolují, často z nevědomosti. Jak je to tedy s pražským parkováním? Nejčastější mýty vyvrací Barbora Lišková z Technické správy komunikací hl. m. Prahy v tiskové zprávě agentury ASPEN.PR.
Mýtus č.1: Parkoviště P+R jsou drahá a dalekoNejčastější omyl. Tzv. záchytná parkoviště P+R (park + ride, „zaparkuj a jeď“) jsou určená pro delší parkování a najdete je v okrajových částech Prahy, zpravidla u zastávek metra. Jsou zdarma nebo za symbolický poplatek 20 Kč a navazují v těsné blízkosti na veřejnou dopravu. Omezení je v některých z nich pouze časové a pohybuje se v maximální době stání 12-24 hodin.
A kde tato parkoviště najdete? V současné době jsou parkoviště P+R umístěna blízko zastávek hromadné dopravy v lokalitách Skalka, Zličín, Nové Butovice, Kotlářka, Písnice, Švehlova, Opatov, Chodov, Ládví, Letňany, Rajská zahrada, Černý Most, Nádraží Holešovice a Depo Hostivař. Další pak v Radotíně a Běchovicích, kde jsou navázána na vlakové spoje. Více informací o možnostech využití parkovišť a také jejich aktuální obsazenosti naleznete na webových stránkách www.tsk-praha.cz.
Mýtus č.2: Na modrých zónách se nesmí parkovatPraha sjednotila parkovací zóny do tří barev – modré, fialové a oranžové. Už neplatí, že na modré zóně nemůžete zaparkovat, pokud nejste rezident a bát se tak odtažení. Ani nemusíte shánět papírové stírací parkovací lístky. Musíte si však parkování zaplatit v parkovacích hodinách či online. Na modrých zónách jsou ceny za parkování vyšší, je tedy vhodnější a levnější zaparkovat na fialové či oranžové zóně. Ve večerních a nočních hodinách je na fialových a oranžových zónách parkování úplně zdarma pro všechny. U modrých se to liší v jednotlivých městských částech, na Praze 1 či Praze 7 se i v noci na modré platí, zdarma ale na nich můžete parkovat v Praze 5, 6 či 8. Je třeba ale sledovat dopravní značky v dané lokalitě, v některých ulicích se toto může lišit. To platí také v případě placení za parkování nebo naopak parkování zdarma o víkendech.
Mýtus č. 3: Kdo nemá mince neparkujeMincemi se stále samozřejmě platit dá, ale v nových parkomatech, kterých je v placených zónách už většina, můžete platit také platební kartou. A nebo se k parkomatu nemusíte vydávat vůbec a můžete zaplatit online přes mobil. Nemusíte stahovat žádnou aplikaci, stačí vaší SZP a číslo parkovací zóny vyplnit na www.mpla.cz. Více informací najdete na www.parkujvklidu.cz.
Tip na závěr: Pokud chcete zaparkovat na krátký čas (zpravidla 3 hodiny) blízko centra města a neutrácet peníze žádné, nabízí se parkování zdarma v některých obchodních centrech.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?