Britská automobilka slavnostně odhalila svůj vůbec první čistě elektrický automobil. Nové SUV I-Pace slibuje výkony sportovního vozu, novou generaci umělé inteligence a samozřejmě praktičnost klasického SUV. A z jeho parametrů lze vyčíst, že technici Jaguaru si dali zatraceně záležet.
Díky 90 kWh Lithium-Iontové baterii s 432 články slibuje nový I-Pace dojezd až 475 kilometrů na jedno nabití. S použitím nabíjecí stanice o výkonu 50 kW může být baterie znovu nabita na 80 % během 85 minut. S použitím dvojnásobně výkonné rychlo-nabíjecí stanice se čekání zkrátí na 40 minut.
Zákazníci, kteří si zakoupí domácí nabíjecí box o výkonu 7 kW, se budou moci těšit na vůz nabitý na 80 % až po 10 hodinách nabíjení. To ale samozřejmě ničemu nevadí, pokud auto připojíte k nabíječce například přes noc a budete využívat levnější noční proud.
Kromě slušného dojezdu však nový I-Pace nabídne i slušnou porci výkonu. Jeho dva elektrické motory, každý u jedné nápravy, nabídnou kombinovaný výkon 400 koní a točivý moment úctyhodných 696 Nm. Už z uspořádání motorů je pak jasné, že vůz má poháněna všechna čtyři kola.
Díky této porci elektrických plnokrevníků dokáže I-Pace vystřelit z 0 na 100 km/h během 4.5 sekundy. Aby se technikům podařilo dosáhnout co možná nejlepší ovladatelnosti, nadělili svému SUV karoserii s torzní tuhostí, které nedosahoval žádný jiný Jaguar v historii. Jízdním vlastnosti pak vylepší i rozložení váhy mezi nápravami 50:50 a volitelný vzduchový podvozek.
Design modelu I-Pace působí velice sportovně a jeho silueta v člověku evokuje spíše tvary sportovního kupé. Ostatně není se čemu divit, neboť designéři se nechali inspirovat ikonickém supersportem Jaguar C-X75. Ladně tvarovaná karoserie se navíc může pochlubit i překvapivě nízkým koeficientem odporu. Ideálního poměru mezi chlazením a aerodynamikou pak bylo dosaženo pomocí aktivních klapek v masce vozu, které s otvírají kdykoliv si to systém vyžádá.
Ačkoliv se I-Pace řadí ke kompaktním SUV, jeho interiér by se měl hravě vyrovnat i SUV vyšších kategorií, jak hrdě prohlašuje automobilka. Zadní pasažéři dostali 890 mm na nohy a zavazadlový prostor nabídne 656 litrů, které lze sklopením sedadel navýšit na 1 453 litrů.
Co se vnitřní výbavy týče, I-Pace nabídne zcela nový dotykový infotainment systém Touch Pro Duo, který kombinuje dotykovou obrazovku, kapacitní senzory a fyzické ovladače. Dalšími zajímavými systémy je nový navigační systém, asistent Amazon Alexa a nechybí ani možnost bezdrátových aktualizací, což je další novinka v repertoáru Jaguaru.
Nový I-Pace se bude na území Velké Británie prodávat od částky 63 495 liber, v přepočtu tedy cca 1,8 milionu korun. Na výběr pak bude řada výbavových stupňů, včetně speciální edice "First Edition".
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?