Náprava emisního skandálu ve Spojených státech se navýšila o další 3 miliardy dolarů, neboť se ukázalo, že je technicky i časově mnohem náročnější, než se původně zdálo.
Celková částka za opravy ve Spojených státech činí nyní neuvěřitelných 30 miliard dolarů. Od objevení emisního skandálu přitom již uplynuly dva roky, finanční boje mezi automobilkou Volkswagen a poškozenými však stále pokračují.
Společnost Volkswagen připustila použití nelegálního softwaru k ovlivňování emisních testů v září 2015. Od té doby firma upravuje své vozy tak, aby vyhovovaly požadavkům daným zákonem. Proces ve Spojených státech se ale ukazuje jako složitější a nákladnější, než se původně očekávalo.
Nezbývá nám nic jiného než sledovat, jak bude pokračovat náprava automobilů a odškodnění majitelů v Evropě. Na společnost Volkswagen si nyní dělá zálusk i česká firma Safe Diesel, která se rozhodla zrealizovat a zafinancovat hromadnou žalobu. Do svých služeb najala ty nejlepší evropské právníky a z posudků, které si nechala zpracovat, jasně vyplývá, že úprava softwaru tak, aby splňoval emisní normy, musí zákonitě „poškodit“ majitele buď zvýšením spotřeby, nebo snížením výkonu a zvýšením tlaků v motoru, tedy i jeho rychlejší opotřebení.
V souvislosti s vyšetřováním emisního skandálu bylo již zadrženo několik osob z vedení automobilky. Jedním z nich je i Wolfgang Hatz, bývalý člen představenstva v divizi VW Porsche. Ten byl vedoucím výzkumu a vývoje ve firmě Porsche, vlastněnou společností VW a zastával i další role ve skupině VW včetně vývoje motorů v Audi. Své místo opustil ihned po obvinění automobilky z emisního skandálu.
Pan Hatz byl údajně blízký bývalému generálnímu řediteli Martinovi Winterkornovi, který popřel, že by o zařízeních, jež by umožnily vozidlům uměle snižovat emise během testů, cokoliv věděl. Dalším obviněným byl bývalý ředitel Audi, Giovanni Pamio, zadržený v USA na začátku tohoto roku.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?