Nový Aston Martin DB11 je potřebným závanem čerstvého vzduchu přicházejícího od britské sportovní automobilky. Předcházející model DB9 se konečně dočkal místo faceliftů a úprav plnohodnotné náhrady, stojící na zcela nové platformě a značí novou éru automobilky.
Naprosto vše, od podvozku přes karoserii, od motoru až po elektroinstalaci, vše je nové. Aston Martin DB11 je výsledkem ambiciózních plánů společnosti. Výkon poskytuje vlastní pohonná jednotka, kterou je dvakrát přeplňovaný dvanáctiválec o obsahu 5,2 litru. A jaké jsou čísla? Rovných 600k a 700 Nm točivého momentu, které spolu s osmistupňovou automatickou převodovkou ZF dělají z DB11 nejrychlejšího Aston Martina z celé dosavadní série.
Nejsilnější model je schopen zrychlit z 0-100 km/h za 3,9 vteřiny a dosáhnout rychlosti přes 320 km/h. Karoserie automobilu je naprosto propracovaná i po stránce aerodynamických vlastností, což eliminuje potřebu tradičního zadního spoileru, který by narušoval jinak dokonalé a svůdné tvary DB11.
Důležité změny nastaly také uvnitř vozu. Nový Aston Martin dostal díky podepsání technické spolupráce s firmou Daimler nejlepší dostupné technické prvky. Pryč jsou tedy doby, kdy používal Aston dnes již zastaralý satelitní navigační systém od Volva. Znamená to mimo jiné osmipalcovou obrazovku multimediálního systému s vylepšenou navigací a dvanáctipalcovou TFT obrazovku místo přístrojového panelu. Volant s netradičním tvarem v sobě ukrývá vedle voliče jízdních režimů také páčky řazení automatické převodovky.
Automatu pomáhá s přenosem výkonu mechanický samosvor s aktivním vektorováním točivého momentu. Druhé řešení přitom slaví ve vozech Aston Martinu premiéru. Hodně se pracovalo na naladění podvozku, řízení a elektroniky. Tuto oblast měl na starosti bývalý zaměstnanec Lotusu Matt Becker, což už je samo o sobě zárukou jisté kvality. Cena DB11 začíná na 5,4 milionu korun.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?