Model Škoda Kodiaq je nově nabízen také v konfiguraci pro Zdravotnickou záchrannou službu.
Společnost Škoda Auto představila model mladoboleslavského SUV Škoda Kodiaq, které bylo upraveno tak, aby splňovalo nároky pro použití v systému rendez-vous Zdravotnické záchranné služby. Tento systém se úspěšně používá již od sedmdesátých let minulého století. Celé to funguje na bázi setkávání dvou druhů výjezdových skupin. Rychlý kompaktní vůz s posádkou řidiče a lékaře záchranáře se k zásahu dostane předtím, než přijede velký sanitní vůz. Poté je pacient převezen do nemocnice již velkým sanitním vozem, ve většině případů bez přítomnosti samotného lékaře. Mezi přednosti tohoto systému se řadí rychlost, se kterou mohou lékaři v aglomeracích zasáhnout, a především fakt, že stačí menší počet lékařů. Neboť lékař je po poskytnutí pomoci opět připraven k výjezdu.
Rok 1906 zahájil propojení historie vozů Škoda a záchrany lidských životů, s čímž je spojen automobil Laurin & Klement Voiturette A. Nejznámější sanitkou se jistě stal model Škoda 1203, vyráběný na českém území od šedesátých do osmdesátých let dvacátého století. V dnešní době slouží Zdravotnické záchranné službě modely Škoda Octavia, Škoda Superb a především Škoda Yeti.
Nově představený záchranářský automobil Škoda Kodiaq disponuje nejmodernější majákovou a lékařskou technikou: LED majáková soustava Whelen se skládá z vysoce svítivých modrých diod v masce chladiče, v předních blatnících a pátých dveřích vozu. Na střeše je umístěna hi-tech majáková rampa řady Whelen Legacy, které asistuje siréna s výkonem 100 W se stejně výkonným reproduktorem. K dopravní signalizaci zde slouží plně programovatelná tzv. sváděcí světelná alej, nacházející se za zadním oknem automobilu. Celé vozidlo je v barevném provedení RAL 1016 doplněném o retroreflexní složku.
Mezi další prvky, kterými se tato verze pro záchranáře liší od běžného modelu Kodiaq, náleží posílená a rozšířená elektroinstalace, do níž kromě jiného patří například speciální 230V přípojka, předehřev motorového oleje a dodatečné pojistkové skříně. Dále automobil disponuje lékařským vybavením, jakým je například výsuvný modul systému Carmo Sortimo, hasicí přístroj a záchranářská sada Weinmann.
Představená Škoda Kodiaq disponuje prvky z výbavy Ambition a srdcem celého vozu je dvoulitrový naftový motor 2,0 TDI s výkonem 140 kW spojený s dvouspojkovou automatickou převodovkou DSG a s pohonem všech kol. Lze si ovšem vybrat i jiné pohonné ústrojí. Společnost Škoda Auto se zaměřuje nejen na potřeby Zdravotnické záchranné služby, ale chce oslovit též Hasičský sbor, Policii České republiky a městskou policii prostřednictvím upravených vozů Škoda Kodiaq právě dle požadavků bezpečnostních složek.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?