Základem Arteonu je přední část s maskou, jejíž lamely přímo přecházejí v hlavní světlomety. Ty budou už ve standardu full-LED diodové, nechybí samozřejmě ani diody denního svícení. Opticky jeden celek tvoří maska s nasávacím otvorem, jenž dostal podobně stylizované chromované lamely. Body sbírá také velice elegantní linie střechy, zakončená decentním spoilerem. Zajímavostí je kapota, sahající až k předním blatníkům. Skupinové svítilny jsou pochopitelně také LED diodové, ve vybraných liniích pak k zajímavé grafice přidávají také dynamické ukazatele změny směru jízdy. Paleta barev obsahuje mimo jiné nové odstíny žlutá Curcuma, modrá Atlantic a červená Chili, paleta litých kol startuje u sériových sedmnáctek a končí u dvacítek.
Pod líbivou karosérií najdeme modulární platformu MQB s délkou 4862 milimetrů a rozvorem 2841 milimetrů. Karosérie doplňuje šířku 1871 milimetrů a výšku 1427 milimetrů. To slibuje dostatek prostoru oficiálně pro pět cestujících (pro nohy je vzadu rekordních 1016 milimetrů) a 563 až 1557 litrů zavazadel. Ti si nicméně neužijí zrovna velkou dávku originality. Většinu prvků jsme už tak nějak viděli v Passatu, a to včetně centrálních analogových hodin a protažených výdechů ventilace. Po zajímavém zevnějšku trochu zklamání. Chybět nebude infotainment s dotykovou obrazovkou o úhlopříčce 6,5 až 9,2 palce. Poslední jmenovaná navigace Discover Pro má skleněný design o ovládání gesty. Přístrojovou desku může tvořit 12,3palcový displej. Čalounění bude podle výbavy vyrobeno z látky, Alcantary, kůže nebo kůže Nappa. Na výběr bude několik barevných provedení, a to včetně dekoračních ploch palubní desky.
Motorový prostor si zabere celkem šest jednotek. Základem je 1.5 TSI Evo o výkonu 110 kW (150 k) s manuální šestikvaltem nebo sedmistupňovým DSG (to ale nebude dostupné v Německu). Větší dvoulitr TSI s výkonem 140 kW (190 k) i 206 kW (280 k) dostane vždy DSG a u silnější verze i pohon všech kol. Turbodiesely TDI mají shodný dvoulitrový objem a výkon 110 kW (150 k), 140 kW (190 k) a se dvěma turbodmychadly 176 kW (240 k). Dva slabší mají šestistupňový manuál nebo sedmistupňové DSG (verze s výkonem 190 koní přidává ještě volitelně čtyřkolku), BiTDI dostane DSG a pohon všech kol.
Bezpečnostní výbava zahrnuje poslední generaci moderních asistentů, včetně adaptivního tempomatu, který spolupracuje se čtením dopravních značek a informacemi v navigaci. Dále nechybí varování při vyjetí z jízdního pruhu s reakcí na ostatní vozy, proaktivní ochrana posádky, čtení dopravních značek nebo nouzový asistent s automatickým zatočením do pomalejšího pruhu. V prodeji se Arteon objeví v průběhu letošního roku, vedle standardní výbavy pak nabídne i dvě linie – Elegance pro luxus hledající zákazníky a R-Line pro dynamicky smýšlející jedince.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.