Mnozí z vás jistě pamatují nepříliš povedenou, a minimálně v Evropě ani populární, dvojici Jeep Compass a Patriot. Ty časy jsou už ale pryč a z dvojice se stal jeden model. Opět se jmenuje Compass, je ale modernější, kvalitnější a právě přijíždí také do Evropy.
Z fotek to tak možná nemusí vypadat, ale nový Compass je velikostně zhruba stejný jako Hyundai Tucson, Kia Sportage nebo Volkswagen Tiguan. To také mimo jiné znamená, že půjde přímo proti chystané druhé generaci Škody Yeti. Jednou ze zbraní má být i design v typicky „jeepovském“ stylu se sedmi vertikálními otvory masky chladiče, lichoběžníkovými blatníky, vyšší světlou výškou či plastovým obložením spodní části karosérie. Novinkou jsou třeba zadní LED světlomety nebo elektricky ovládané páté dveře.
Kabina svým tvarováním odkazuje například ke Grand Chrokee nebo Renegadu, řeč je především o lichoběžníkové středové konzoli. Její součástí je také infotainment Uconnect s obrazovkou o úhlopříčce 5, 7 nebo 8,4 palce, navigací nebo rozhraním Apple CarPlay a Android Auto (v závislosti na verzi). Další obrazovka, tentokrát s úhlopříčkou 3,5 nebo 7 palců, je mezi budíky. Tlačítka se v nové generaci přesunula na středový tunel, odkud se ovládá klimatizace, hlasitost rádia nebo nastavení systému Selec-Terrain.
Špičkové terénní vlastnosti se z ostatních modelů značky přesunuly i na Compass. V nabídce jsou tak dva systémy trvalého pohonu všech kol Jeep Active Drive a Jeep Active Drive Low, přičemž ten druhý obsahuje například i plazivý převod s poměrem 20:1. Součástí obou systémů je kontrola trakce Selec-Terrain s režimy Auto, Snow, Sand a Mud, k nimž výbava Trailhawk (o 2,5 centimetru vyšší světlá výška, lepší nájezdové úhly, off-roadové pneumatiky, asistent sjíždění kopců a specifické prvky designu) přidává speciální mód Rock. Compass využívá také odpojitelný pohon zadní nápravy a odpojení rozdělovací převodovky, díky čemuž modely s pohonem všech kol mohou dosáhnout výrazně lepší spotřeby paliva.
Vstupním motorem je 1.4 MultiAir – se šestistupňovým manuálem a pohonem předních kol má 103 kW (140 k) a 230 Nm, s devítistupňovým automatem a pohonem všech kol disponuje 125 kW (170 k) a 250 Nm. Naftová 1.6 MultiJet s manuálem a pohonem předních kol má 88 kW (120 k) a 320 Nm, větší dvoulitr je k dispozici s manuálem i automatem a pohonem všech kol, přičemž má 103 kW (140 k) a 350 Nm. Vrcholem je dvoulitrový MultiJet s automatem a pohonem všech kol o výkonu 125 kW (170 k). Na vybraných trzích pak bude Compass dostupný také s 2.4 Tigershark o výkonu 110 kW (150 k) nebo 135 kW (184 k), vždy ale jako čtyřkolka s automatem.
Bezpečnostní výbava zahrnuje například sedm airbagů, přednárazový systém a sledování jízdního pruhu, což jsou prvky ve standardu všech výbavových verzí. Dále je možné dostat sledování mrtvého úhlu, detekci křížení dráhy za vozidlem, zadní parkovací kameru s dynamickým naváděním, plně automatický parkovací asistent pro podélné i příčné parkování, adaptivní tempomat nebo ESP s kontrolou proti převrácení. Při uvedení na trh letos v létě budou k dispozici výbavové stupně Sport, Longitude, Limited a Trailhawk. Ceny odstartují na 25 000 eurech (cca 675 500 korun).
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?