6:52,01 minuty. Že nevíte, co podivné seskupení čísel znamená? Je to oficiálně nejrychlejší čas, jaký kdy zajelo produkční auto na Severní smyčce Nürburgringu. Tím autem je Lamborghini Huracán Performante a rozhodně to není jediný trumf v jeho pořádně vyhrnutých rukávech.
Vzdát se atmosférických motorů? U Lamborghini naprostý nesmysl! Turbo, kompresor, hybrid… Huracán Performante nemá ani jedno a přesto jeho vidlicový desetiválec dává 470 kW (640 k) při 8000 ot./min a 600 Nm při 6500 ot./min (70 procent točivého momentu je dostupných od 1000 ot./min). Vedle úprav samotného motoru vsadili technici také na lehčí výfukové potrubí se dvěma centrálními koncovkami. Pomohlo to nejen výkonu, ale také zvuku. Poháněná jsou všechna kola s mezinápravovou spojkou Haldex, a to přes přepracovanou sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku LDF. Kromě ní má Huracán také zadní mechanický samosvor. Při suché hmotnosti 1382 kilogramů (43:57 ve prospěch zadní nápravy) se pak ani nejde divit, že zrychlení z 0 na 100 km/h zabere jen 2,9 sekundy a z 0 na 200 km/h 8,9 sekundy.
Podvozek dostal tužší naladění pružin, tlumičů i ramen, dvojité lichoběžníky na obou koncích vozu mají navíc pasivní tlumiče a dodatečně je možné je vybavit magnetickým odpružením. Řízení, standardní s elektromechanickým posilovačem i příplatkové s variabilním převodem, bylo přepracováno a v každém z režimů Strada, Sport a Corsa poskytuje maximální zpětnou vazbu. Standardní 20palcová kovaná kola, i příplatkové dvacítky s centrální maticí, obouvají pneumatiky Pirelli P Zero Corsa, vyvinuté speciálně pro Huracán Performante. Kdo má rád ještě rychlejší průjezdy zatáčkami, může si připlatit za gumy Pirelli Trofeo R. Karbon-keramické brzdy pak umí ze 100 km/h zastavit na 31 metrech.
Největší kouzlo Huracánu Performante ale tkví někde trochu jinde. Již bylo řečeno, že suchá hmotnost je 1382 kilogramů. Té bylo dosaženo mimo jiné použitím rámu z hliníku a karbonu a karosérie z hliníku a kovaného kompozitu, originálního materiálu Lamborghini mimo jiné s uhlíkovými vlákny a resinem. Z něj je vyrobeno například křídlo, splitter, kapota, zadní nárazník nebo difuzor. Celkově se na těchto dílech ušetřilo 40 kilo.
Dalším nosným prvkem je aktivní aerodynamika, skrývající se za označením Aerodinamica Lamborghini Attiva (ALA). Vše začíná u předního splitteru s aktivními klapkami, vzadu se klapky objevují v zadním křídle a pracují nezávisle na sobě. Elektronika tak umí upravovat přítlak jen na jednou kole. Pod úrovní zadní kapoty se pro změnu zdržují kanálky na usměrňování proudícího vzduchu. Řízení elektromotorů aktivních prvků má na starosti „umělá inteligence“ s označením Piattaforma Inerziale. Ta dokáže přizpůsobit jednotlivé díly v řádu 500 milisekund. Samozřejmě může nastat situace, kdy je aktivní aerodynamika vypnutá. Zavřené klapky vpředu tak produkují více přítlaku ve vyšších rychlostech, zadní křídlo se pro změnu chová jako by bylo pevné.
Stejně jako díly exteriéru, i v interiéru se objevuje kovaný kompozit. Konkrétně na výdeších ventilace, pádlech převodovky, klikách dveří a středovém panelu. Sportovní sedadla potažená Alcantarou je možné zaměnit za komfortnější místa, v obou případech umí Lamborghini laserem vepsat do čalounění grafiku písmene Y. O stavu aktivních aerodynamických prvků informuje řidiče digitální přístrojová deska, která také podporuje rozhraní Apple CarPlay. K dispozici jsou rovněž doplňky z programu Ad Personam. Prodej vozu začne letos v létě, základní cena je 195 040 euro (cca 5 270 000 korun).
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?