Autonomní řízení je budoucností automobilismu. Ví to BMW, ví to Tesla a ví to také Peugeot. K samořízení ale musí značky přidat i dnes nezbytné propojení auta s všemožnými chytrými technologiemi. Proto francouzský lev vytvořil koncept Instinct.
Vůbec poprvé se v jakémkoliv autě objevuje platforma IoT, což je zkratka pro spojení Internet of Things. Za ní stojí společnost Samsung Artik a jedná se ve své podstatě o velké cloudové úložiště. Platforma totiž spojuje data ze všech uživatelem auta používaných „chytrých“ zařízení, a to včetně hodinek, telefonu nebo televize. Automobil mezi těmito zařízeními pochopitelně nechybí, což mu zajišťuje dokonalý přehled o programu či náladě řidiče. Ví, že máte ráno schůzku, umí pustit hudbu, kterou uživatel poslouchal před odchodem z domu, po náročném dni v práci naopak umí sám aktivovat samořídící režim. O synchronizaci navigace v případě nějaké schůzky nemluvě.
Instinct je ale pořád také automobilem, vedle inovativního cloudového úložiště tedy sází i na zajímavý design. Sám Peugeot říká, že má jeho nejnovější koncept karosérii shooting brake, pořád ale disponuje klasickými dvěma páry dveří – i když otevírajícími se proti sobě. Přední části dominuje obrovská mřížka, ohraničená pásky LED světlometů. Ty při rychlosti větší než 90 km/h lehce vysunou a zajišťují tak větší přítlak na přední nápravě, respektive zlepšují obtékání vzduchu kolem pětipaprskových kol. Neméně zajímavým prvkem je čočka z fotoaparátu ve středu obou předních reflektorů, mající za úkol evokovat lidské oko. Vzadu jsou pro změnu 3D lampy, ve spojení s bočním prolisem a decentním výsuvným spoilerem mezi světlomety je vzduch podobně jako vpředu usměrňován přímo k zadnímu difuzoru.
Bohužel, Francouzi podobně designově povedené koncepty vždy uměli, sériové výroby se ale nedočkal jediný. Proto se zaměřme na interiér, ten by se mohl v některém z budoucích modelů objevit. Obsahuje například poslední vývojové stádium i-Cockpitu, jenž je uvozené dodatečným označením Responsive. Před řidičem je klasický digitální přístrojový panel, stále kompaktní volant ale vypadá jako z monopostů formule 1. Jeho tvar má ale své opodstatnění, při změně režimu na autonomní totiž zajede do palubní desky.
Zpátky však k novému i-Cockpitu, který se projevuje třeba také sedadly, inspirovanými letectvím. Ty mají tři samostatné části – sedák, opěradlo a opěrka hlavy. Navíc, zatímco sedák z hliníku je pevný, opěradlo se pohybuje po ose Y. Komunikace s automobilem pak probíhá přes takzvaný Chatbot. Jak už bylo řečeno, Peugeot Instinct se může pohybovat za asistence řidiče i svépomocí. V obou případech má řidič k dispozici dva jízdní režimy – když řídí sám tak Drive Boost nebo Drive Relax, když řídí automobil tak Autonomous Sharp nebo Autonomous Soft.
Boost je dělaný pro dynamickou jízdu, Relax podporuje součinnost řidiče a elektronických asistentů, Sharp vybere vždy nejefektivnější cestu a Soft je především komfortním režimem. Mimochodem i při autonomní jízdě má řidič možnost ovlivnit chování auta, a to prostřednictvím ovladače i-Device. Ten je umístěn vedle centrální obrazovky s úhlopříčkou 9,7 palce. Ta, spolu s digitální palubní deskou, také v různých jízdních režimech ukazuje různé informace. Nechybí mimo jiné ani technické detaily plug-in hybridního ústrojí s výkonem 221 kW (300 k). Spolu s jízdním režimem se mění i prostředí na palubě.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.