Víte, jaká zvláštní pravidla silničního provozu platí v zahraničních zemích? Hned několik jsme si jich pro vás připravili, jistě se vám budou hodit.
Tak například v sousedním Rakousku vám hrozí celkem vysoká pokuta za to, když vezete lyže v kabině vozu se sklopenými sedačkami. Podle tamní policie se jedná o nebezpečný náklad a pište si, že ohodnocení tohoto přestupku dosahuje i několika stovek eur.
Ta samá země pak postihuje i častý nešvar řidičů. Tím je nedostatečně rychlé vytvoření pruhu pro vozidla záchranných složek. V Rakousku vám v případě zablokování zásahového vozu hrozí pokuta ve výši několika tisíc eur! Přitom se i u nás dá setkat s tím, že často se například sanitní vozy musí při zásahu doslova prodírat kolonou neposlušných řidičů.
Specialitou je udělený zákaz řízení v zahraničí. Mnoho řidičů si plete fakt, že pokud budete "vybodovaní" v zahraničí, nesmí řídit u nás. Ale to je omyl. Správně je to totiž tak, že pokud jste v zahraniční přišli o možnost řídit = nasbírali jste plný počet bodů, platí udělený zákaz řízení jen pro danou zemi. V případě jeho porušení pak následují opět vysoké sankce.
Vůbec největším mýtem je stanovená doba použití zimních pneumatik v Německu. Spousta řidičů si totiž myslí, že povinnost použít zimní pneu je podobná jako u nás v ČR - jen je-li to potřeba, nebo je zimní období. Jenže faktem je to, že v Německu jsou povinné zimní pneumatiky za zimních klimatických podmínek bez ohraničení doby používání. Pokud tedy bude čistě teoreticky v dubnu sněžit nebo budou prudké mrazy, máte s vaším autem na letních celkem problém.
A mimochodem. Od roku 2013 platí v zemích EU směrnice o přeshraničním předávání informací o dopravních přestupcích. Tím pádem vás při dopravním přestupku v zahraničí nezachrání domněnka, že se vám přece nic nemůže stát a do Česka tahle pokuta nedorazí. Dorazí.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.