Pokud s vám Škoda Kodiaq nezdá dostatečně „off-road“, již brzy dostanete příležitost sáhnout po variantě Scout. Ta se představí na ženevském autosalonu a podobně jako v případě Fabie, Octavie nebo Rapidu zdůrazňuje především robustnost automobilu.
Ty tam jsou doby, kdy i SUV byla svým vzezřením brána tak trochu za off-roady. Dnes se musí jejich dobrodružný charakter zdůrazňovat všemožnými doplňky, což postihlo i 4,7 metru dlouhou Škodu Kodiaq. Základem verze Scout jsou stříbrně lakované středy obou nárazníků, stříbrné kryty zrcátek, stříbrné lišty kolem oken, stříbrné střešní ližiny a konečně maska chladiče, zasazená do stříbrného rámečku. Touto barvou se u Scoutu tedy rozhodně nešetřilo. Vzhledově pak SUV dále odlišují specifická 19palcová kola, zatmavená zadní okna, standardní full-LED světlomety a mlhovky nebo specifická loga verze Scout uvnitř i zvenku.
Čtěte také: PRVNÍ DOJMY: Škoda trefila do černého, z Kodiaqu bude celosvětový hit
Pod kapotou najdeme nabídku motorů, osekanou na dva benzínové a dva naftové motory. Základem bude 1.4 TSI o výkonu 110 kW (150 k) se zrychlením za 9,8 sekundy a spotřebou 6,8 l/100 km. Následuje vrcholný čtyřválec 2.0 TSI o výkonu 132 kW (180 k) se zrychlením za 8,0 sekundy a spotřebou 7,3 l/100 km. Slabší ze dvoulitrových turbodieselů má 110 kW (150 k), na 100 km/h zrychluje za 9,5 sekundy a spotřebuje 5,3 l/100 km. Silnější TDI má 140 kW (190 k), zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,9 sekundy a průměrnou spotřebu 5,7 l/100 km. Všechny čtyři motory mají standardně pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou a elektronickou uzávěrkou diferenciálu EDS. Při jízdě v terénu se budou hodit také světlá výška 194 milimetrů, přední nájezdový úhel 22 a zadní nájezdový úhel 23,1 stupně, sériově dodávaný paket pro špatné cesty i specifický režim Offroad, upravující ABS, pohon všech kol i volitelné adaptivní tlumiče.
Základní výbava vozu vychází ze stupně Ambition, který se vedle již zmíněných terénních prvků chlubí i multifunkčním volantem, ambientním LED osvětlením v deseti odstínech, infotainmentem Bolero s osmi reproduktory, sedadly, potaženými Alcantarou s logem Kodiaq, výplněmi dveří z Alcantary, pedály z ušlechtilé oceli, textilními koberečky a logem Kodiaq na předních prahových lištách. Komfort posádky vylepšuje elektricky nastavitelné sedadlo řidiče, bezklíčkový systém KESSY, barevný MaxiDOT displej a parkovací kamera.
Volič s jízdními profily Normal, Sport, Eco, Comfort, Individual a Snow pak ovlivňuje ovlivňující reakce motoru, automatické převodovky, posilovače řízení, klimatizace a případně adaptivních tlumičů. Do příplatkové výbavy Kodiaqu Scout se poprvé dostává také navigace Columbus s 9,2palcovou obrazovkou ve skleněném designu, WLAN hotspotem, LTE připojením a službami Škoda Connect. Premiéra vozu se odehraje v březnu na ženevském autosalonu.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.