Ještě nedávno byla MPV v módě a každá automobilka měla v nabídce hned několik různých velikostí. Ta doba je ale pryč, dnes vládnou SUV, v něž se mění právě velkoprostorová vozidla. První vlaštovkou byl Peugeot 5008, dalším v řadě je Opel Meriva. Ten se v nové generace jmenuje Crossland X a stává se konkurentem Renaultu Captur.
Opel, v Británii Vauxhall, to s ofenzivou SUV a crossoverů (CUV) myslí vážně. Mokka X už dnes patří k nejúspěšnějším modelům značky, během letošního roku pak budou následovat Grandland X a Crossland X. Právě druhý jmenovaný, jehož oficiální premiéra se odehraje v Ženevě, se představuje v plné kráse. Nástupce Merivy je prvním modelem, těžícím ze spolupráce s francouzským PSA, pod kabátkem tak najdeme mechanické základy Peugeotu 2008 (a chystaného Citroënu C3 Picasso), jemuž je jinak novinka přímým konkurentem. Odpovídat Francouzům mají také motorizace, až na zmínku o benzínových i naftových motorech, respektive manuální a automatické převodovce, ale automobilka zatím mlčí.
Daleko to s délkou 4212 milimetrů, šířkou 1765 milimetrů a výškou 1590 milimetrů nemá Crossland X ani k sourozeneckému modelu Mokka X, na rozdíl od něj ale nabídne jen pohon předních kol a cílí primárně na rodiny. To se projevuje například v prostornějším interiéru – zadní lavice je posuvná v rozsahu 150 milimetrů, čímž se základní objem kufru pohybuje mezi 410 až 520 litry. Po sklopení sedadel poskočí hodnota na 1255 litrů. Velkoprostorové automobily připomíná i vyšší stavba karosérie, ve vybraných verzích ještě zdůrazněná kontrastním lakováním střechy. Po vzoru například nového Scénicu mají kola větší průměr, ke světu SUV pro změnu odkazuje plastové obložení podběhů kol a spodní části dveří.
Přední část se drží typických designových prvků značky, včetně velké masky chladiče nebo LED diod pro denní svícení ve tvaru šípu. Za příplatek budou dostupné například i adaptivní LED světlomety. Přechodu do zadní části asistuje chromovaná linka kolem oken, velice zajímavým prvkem je pak přímá návaznost bočního prosklení na skupinové světlomety. Ty jsou rozměrné a optikou kopírují hlavní reflektory. Svým ztvárněním pak zadní partie nemusí sednout každému, především nelakovaný nárazník se stříbrným středem (stejně jako vpředu) působní možná až příliš mohutně.
Kabina svým stylem kopíruje větší modely Astra nebo Insignia, někdejší přetlačítkovanou středovou konzoli tak nahrazuje dotyková obrazovka. Ta je výstupem infotainmentu IntelliLink ve verzi Radio 4.0 nebo Navi 5.0. V obou případech nechybí kompatibilita Apple CarPlay a Android Auto, dostupné jsou rovněž modul OnStar s WiFi připojením k internetu nebo bezdrátová nabíječka chytrých telefonů. Výhodou přechodu Merivy v Crossland X je vedle vnitřní prostoru i zvýšená pozice předních sedadel. Ta mohou být volitelně také ergonomická. Dalšími příplatkovými prvky jsou panoramatická střecha, head up displej nebo bezklíčkové startování a otevírání. Z bezpečnostních pomocníků jmenujme například 180stupňový kamerový systém, přednárazový systém s detekcí chodců a autonomním brzděním, upozornění na vybočení z jízdního pruhu, hlídání mrtvého úhlu nebo čtení dopravních značek s rychlostním omezením.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.