Countryman je historicky největším modelem Mini a vůbec poprvé může mít alespoň částečně také sedm sedadel. A v portfoliu vedle benzínů, turbodieselů i plug-in hybridu nebude chybět ani pořádně ostrá varianta. Ta nese již tradičně označení JCW a „maxíka“ pořádně nakopla.
Ještě na podzim jsme jako největší Mini v historii představovali Clubman, který se v Paříži ukázal ve sportovní verzi JCW. Dnes takto mluvíme o Countrymanovi ve stejné variantě a s kombíkem toho má SUV společného mnohem více. Primárně je to přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec o výkonu 170 kW (231 k) s točivým momentem 350 Nm, spolupracující se šestistupňovým manuálem nebo osmistupňovým automatem a pohonem všech kol ALL4. Dynamické parametry jsou stejné – zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,5 sekundy a maximální rychlost 234 km/h. V otázce spotřeby je ale automat s hodnotou 6,9 l/100 km o půl litru lepší než manuál.
Mini oproti originálu vyladilo podvozek i řízení (k dispozici jsou i adaptivní tlumiče), přidalo volič režimů Sport, Mid a Green a do skladů Bremba pak sáhlo pro silnější brzdy. Ty se ukrývají za 18- a volitelně 19palcovými litými koly. Zajímavou položkou je funkce Electronic Differential Lock Control (EDLC), chovající se dle automobilky jako elektronická uzávěrka předního diferenciálu. Vizuálně vyniká 4299 milimetrů dlouhé SUV aerodynamickým bodykitem, u nějž zaujmou výrazné nasávací otvory vpředu. Tam jsou dále i LED světlomety, střecha pak standardně dostala praktické ližiny a je zakončena decentním spoilerem. Na výběr je celkem deset laků karosérie, včetně exkluzivní zelené Rebel, v kombinaci s kontrastně lakovanými díly.
Uvnitř zůstala o 13 centimetrů posuvná zadní lavice, stejně jako lavice Picnic Bench pro dva lidi, kterou je možné vytvořit v zavazadlovém prostoru zastaveného vozu. Vpředu nechybí sportovní sedadla, volant a hlavice řadicí páky, výbava pak obsahuje rádio Mini Visual Boost s 6,5palcovým displejem. Mezi příplatky nechybí navigace s 8,8palcovou obrazovkou a službami Mini Connected. Premiéru si nový Countryman JCW odbude na dubnovém autosalonu v Šanghaji, prodej začne také ještě letos na jaře.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.