Jestliže můžeme svět luxusních limuzín rozdělit na pomyslnou konfliktní linii mezi Německo a zbytek světa, pak jedním z vůdců neněmeckého tábora je zcela určitě Lexus LS. Ten před osmadvaceti lety nastartoval celou automobilku a ve své páté generaci ji má na hodnotovém žebříčku posunout opět o trochu výš.
Čekali jste snad něco jiného? Lexus LS páté generace je, alespoň v otázce designu, poplatný korporátnímu stylu automobilky. Přední části tak naprosto dominuje obrovská maska chladiče ve tvaru vřetene, které nemůže konkurovat ani Singleframe nového Audi Q8. Ostře řezaná přední světla mají denní svícení ve tvaru písmene L, stejný motiv se přitom opakuje i v zadní části. Reflektory zde navíc zasahují hluboko do boku karosérie. Oproti předchůdci je novinka citelně nižší, což není poznat jen na elegantnější linii střechy (Lexus dokonce LS označuje za čtyřdveřové kupé), ale též výrazně níže umístěné kapotě, respektive víku kufru. Především zadní partie díky tomu působí možná až příliš těžkopádně. Litá kola mají pět různých designů, dva z nich s průměrem 19 a tři s průměrem 20 palců.
Základem nového LS je platforma GA-L, použitá například u kupé LC 500. To znamená pohon zadních kol, nižší těžiště, lepší rozložení hmotnosti a celkově více řidičské zaměření. Limuzína se jejím použitím prodloužila na 5235 milimetrů, rozšířila na 1900 milimetrů a snížila na 1450 milimetrů. Rozvor náprav je 3125 milimetrů. Lexus rovněž slibuje, že základ LS je nejtužší v celé jeho historii, což se jako další faktor pozitivně odrazí na jízdních vlastnostech. Zcela nová je rovněž konstrukce karosérie s rozsáhlým použitím hliníku, v celkovém součtu je tak nové LS o 90 kilogramů lehčí než předchůdce.
Kabina má mezi limuzínami stanovovat nová měřítka, což dokazují například přední sedadla. Ta jsou elektricky nastavitelná ve 28 směrech (!), mají vyhřívání, odvětrávání a masážní funkci. Poslední tři funkce mohou mít i místa vzadu, k tomu navíc sedadlo za spolujezdcem disponuje volitelným polohovatelným opěradlem v rozsahu 48 stupňů, respektive jeho sedák může být zvednutý pod úhlem až 24 stupňů. Samozřejmostí jsou dnes i dvě obrazovky zábavního systému pro zadní sedačky. Tím se můžeme přesunout dopředu, kde najdeme 12,3palcovou obrazovku navigačního systému a až 24palcový head up displej. Celkem logicky je tak největší na světě. Milovníky hudby jistě potěší volitelné audio Mark Levinson s 3D prostorovým zvukem. Po designově stránce pak palubní deska zaujme výdechy ventilace, plynule přecházejícími v obložení prostoru před spolujezdcem, nebo malou kapličkou přístrojů, kde je umístěn displej místo klasických budíků. Horní část je mírně vyvýšena a obsahuje dva otočné ovladače. Mezi materiály dominují kůže a přírodní dřevo.
Pod kapotou LS 500 najdeme dvakrát přeplňovaný šestiválec o objemu 3.5 litru, se třemi režimy nastavení odezvy, dosahující výkonu 310 kW (421 k) a točivého momentu 599 Nm. To je více než u stávajícího osmiválce, avšak za cenu nižší spotřeby. Jak už bylo řečeno, poháněna jsou v základu zadní kola (čtyřkolka bude dostupná za příplatek), a to přes desetistupňovou automatickou převodovku s možností řazení pádly pod volantem. Z 0 na 96 km/h tak limuzína akceleruje za úctyhodných 4,5 sekundy. O podvozku již částečně byla řeč, dodejme ale, že LS využívá víceprvkového zavěšení nebo volitelného vzduchového odpružení. Zajímavou novinkou je vylepšená ochrana chodců v kombinaci s aktivním řízením. Fígl spočívá v tom, že pokud auto detekuje chodce v pruhu před ním a náraz je zdánlivě nevyhnutelný, elektronika začne sama brzdit a případně je schopná objet člověka, čímž zabrání vážnějším zraněním. Do prodeje zamíří novinka v USA koncem letošního roku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.