Rozšíření na oba konce nabídky přinese autosalon v Los Angeles druhé generaci Porsche Panamera. Luxusní limuzína se tak může těšit na základní přeplňovaný šestiválec, ale také prodlouženou verzi Executive. Především ta druhá má potenciál zaujmout tu nejmovitější klientelu.
Porsche Panamera se ve druhé generaci poprvé představilo na autosalonu ve Frankfurtu, a to nejen se spalovacími šesti- nebo osmiválci, ale i ekologické plug-in hybridní verzi. Na sklonku roku dozrál čas trochu srazit základní cenu, přichází proto provedení Panamera a Panamera 4 s přeplňovaným třílitrovým šestiválcem o výkonu 243 kW (330 k). To je o 20 koní více než u předchůdce, spotřeba přitom klesla až o 1,0 l/100 km. Verze s pohonem zadních kol tak spotřebuje průměrně 7,5 l/100 km, čtyřkolka (ano, ta s číslovkou 4 v názvu) si řekne o 7,7 l/100 km.
Na druhém konci nabídky se objevuje verze Executive s rozvorem prodlouženým o 150 milimetrů. Vedle toho jsou již v základu velké panoramatické střešní okno, elektricky nastavitelná a vyhřívaná sedadla vpředu i vzadu, stínítko proti slunci za zadními sedaly, vzduchové odpružení nebo elektronicky řízení tlumiče. Pro modely 4S a Turbo dodává Porsche standardně řízení zadní nápravy a tiché uzavírání dveří. Turbo samotné pak profituje ze čtyřzónové klimatizace, full-LED předních světlometů a ambitentního osvětlení kabiny. Z příplatků jmenujme středovou konzoli se dvěma stolky, zábavní systém pro zadní sedadla se dvěma 10,1palcovými obrazovkami nebo designový balíček Sport.
Excutive bude k dispozici ve verzích Panamera 4 o výkonu 243 kW (330 k), Panamera 4S o výkonu 324 kW (440 k), Panamera Turbo o výkonu 404 kW (550 k) a konečně Panamera 4 E-Hybrid o výkonu 340 kW (462 k). Ceny pro Česko zatím nejsou známé, v Británii však základní Panamera přijde na 66 386 liber (cca 2 015 000 korun) a vrcholná Panamera Turbo Executive na 122 480 liber (cca 3 718 000 korun).
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?