Rozšíření na oba konce nabídky přinese autosalon v Los Angeles druhé generaci Porsche Panamera. Luxusní limuzína se tak může těšit na základní přeplňovaný šestiválec, ale také prodlouženou verzi Executive. Především ta druhá má potenciál zaujmout tu nejmovitější klientelu.
Porsche Panamera se ve druhé generaci poprvé představilo na autosalonu ve Frankfurtu, a to nejen se spalovacími šesti- nebo osmiválci, ale i ekologické plug-in hybridní verzi. Na sklonku roku dozrál čas trochu srazit základní cenu, přichází proto provedení Panamera a Panamera 4 s přeplňovaným třílitrovým šestiválcem o výkonu 243 kW (330 k). To je o 20 koní více než u předchůdce, spotřeba přitom klesla až o 1,0 l/100 km. Verze s pohonem zadních kol tak spotřebuje průměrně 7,5 l/100 km, čtyřkolka (ano, ta s číslovkou 4 v názvu) si řekne o 7,7 l/100 km.
Na druhém konci nabídky se objevuje verze Executive s rozvorem prodlouženým o 150 milimetrů. Vedle toho jsou již v základu velké panoramatické střešní okno, elektricky nastavitelná a vyhřívaná sedadla vpředu i vzadu, stínítko proti slunci za zadními sedaly, vzduchové odpružení nebo elektronicky řízení tlumiče. Pro modely 4S a Turbo dodává Porsche standardně řízení zadní nápravy a tiché uzavírání dveří. Turbo samotné pak profituje ze čtyřzónové klimatizace, full-LED předních světlometů a ambitentního osvětlení kabiny. Z příplatků jmenujme středovou konzoli se dvěma stolky, zábavní systém pro zadní sedadla se dvěma 10,1palcovými obrazovkami nebo designový balíček Sport.
Excutive bude k dispozici ve verzích Panamera 4 o výkonu 243 kW (330 k), Panamera 4S o výkonu 324 kW (440 k), Panamera Turbo o výkonu 404 kW (550 k) a konečně Panamera 4 E-Hybrid o výkonu 340 kW (462 k). Ceny pro Česko zatím nejsou známé, v Británii však základní Panamera přijde na 66 386 liber (cca 2 015 000 korun) a vrcholná Panamera Turbo Executive na 122 480 liber (cca 3 718 000 korun).
Elektrifikace postupuje a do měst se kromě velkých SUV začínají tlačit i elektromobily výrazně kompaktnějších rozměrů. Hyundai Inster je jedním z nich – čistě elektrický prcek, který vsází na originální design, užitečnou výbavu a kompaktní rozměry usnadňující městské jízdy. Dokáže však obstát i mimo městské prostředí? A jaká je jeho reálná konkurenceschopnost při ceně, která v našem případě přesáhla hranici 800 tisíc korun?
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?