Kia Rio je jednou z nejdůležitějších novinek letošního automobilového podzimu. Konkurent Fabie, Pola, Corsy nebo Clia ve čtvrté generaci zase o něco vyspěl a některými detaily nepokrytě překonává i o segment větší Cee’d. Jde ale celkově o tak dobré auto, jak tvrdí papírové předpoklady?
Poslední modely s logem Kia na kapotě patří k designově velice atraktivním nejen ve svých segmentech. Není se tak co divit, že si nové Rio z SUV Sportage a Niro nebo řady Optima půjčuje nejeden detail karosérie. A jakkoliv mohl vzhled karosérie na fotkách působit řekněme lehce kontroverzně, realita je prakticky diametrálně odlišná. Kia vtiskla Riu svébytnou a zapamatovatelnou tvář, na rozdíl od Sportage dokonce ani nepřekáží kontrast delší kapoty a kraťoučkého zadního převisu. Zvláště v červeném laku vyniknou lesklá černá maska chladiče, černá příčka v nasávacím otvoru nebo decentní difuzor. Na první pohled dále zaujmou do boků protažené světlomety s LEDkami pro denní svícení ve tvaru písmene U nebo skupinové svítilny s šípovitou optikou. Ta se Korejcům opravdu mimořádně povedla. Zvykat si tak možná někteří budou jen na viditelné a dosti velké madlo pod logem značky pro otevírání kufru. K decentní odtokové hraně mezi světlomety se nám moc nehodí.
Vysoko zasahující nárazník by na fotkách mohl budit dojem zbytečně vysoké nakládací hrany kufru, opak je ale pravdou. K 325 litrům se dostane relativně snadno, potěší také nastavitelná mezipodlaha, která ale nejspíše nebude součástí všech výbavových stupňů. Největší překvapení si ale Rio schovává v oblasti zadních sedadel. Pokud se na ně usadíte přes jinak docela úzké dveře (v segmentu ale nejde o nic neobvyklého), dostane se Vám až nebývalého prostoru pro kolena i pro hlavu. Především před koleny je v Riu možná i o chlup více prostoru než v Hyundai i30, Kia také docela výrazně překonává nový Citroën C3 a Nissan Micra, jejichž premiéry hostilo rovněž pařížské výstaviště. Je pravdou, že už délka 4065 milimetrů a rozvor 2580 milimetrů nepodívají, že by uvnitř mohlo být skutečně dost prostoru, osobní zkušenost je ale osobní zkušenost. Posez navíc není jen nouzový na několik kilometrů, vzadu se sedí velice pohodlně a vydržet tam i delší cestu by tak nemusel být větší problém.
Jestliže byla v úvodu řeč o větším Cee’du, pak ony hodnotnější detaily naleznete především v oblasti palubní desky, respektive ovladačů klimatizace, ventilace a dalších funkcí. Ty se designérům povedly ze vzhledového i funkčního hlediska náramně. Jednotvárnost tmavých, ale kvalitní plastů palubní desky rozbijí stříbrná linka kolem lesklého černého panelu s výdechy ventilace a infotainmentem. A ten je právě možná největším záporem prostoru kolem řidiče. Systém se sedmipalcovým displejem (základem je rádio s úhlopříčkou pět palců) sice reaguje na povely příkladně rychle a kvůli klasickým knoflíkům má i příjemné ovládání, samotná obrazovka ale trochu nepřirozeně vystupuje ze středové konzole. U takového Mercedesu nebo Fiatu Tipo to příliš nevadí, displej je tenký a navíc svým tvarem připomíná tablet nebo chytrý telefon, Kia ale vsadila na možná odolnější, ale rovněž širší konstrukci, navíc s obdélníkovým tvarem. Do celkové atmosféry kabiny se nám řešení zkrátka příliš nehodí. Na druhou stranu umístěním takto nahoru odpadl problém se středovou konzolí, tlačící řidiče do pravého kolene. Jako povedené musíme zhodnotit volant s optimální tloušťkou věnce a čitelné budíky v ideální velikosti.
Bohatá nabídka pohonných jednotek čítá atmosférické čtyřválce o objemu 1.25 a 1.4 litru, dvě verze přeplňovaného tříválce 1.0 T-GDI a dvě verze naftové 1.4 CRDi. Všechny motory mají manuál o pěti nebo šesti stupních, využití dvouspojkového automatu je zatím ve hvězdách. Prodej začne v prvním kvartále příštího roku, s příznivou cenovou politikou se ale dá už teď s jistotu tvrdit, že Fabia nebude mít klidné spaní. Čtvrté pokračování Kie Rio totiž není jen papírově jedním z nejlepších aut svého segmentu.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).