Sedan IS patří s milionem prodaných kusů tří generací k nejpopulárnějším modelům Lexusu. V roce 1999 šlo navíc o první automobil značky, určený především evropskému publiku. Aktuálně je dostupná třetí generace, poprvé také s hybridním pohonem, která prodělala decentní modernizaci.
Přes 6000 vozů měsíčně, prodaných dohromady ve více než 70 zemích světa. To je aktuální bilance třetí generace Lexusu IS, kdy jen v Evropě tvoří více než 90 procent všech nových kusů provedení s hybridním pohonem. I z toho lze usoudit, že sedan střední třídy je pro Japonce důležitým modelem a modernizace tak byla sice důkladná, ale na první pohled snad až příliš neznatelná. Poprvé jsme facelift mohli vidět už v Pekingu, od té doby se pak prakticky nic moc nezměnilo. Hlavní změnou jsou směrem dovnitř protažené světlomety s charakteristickými diodami denního svícení ve tvaru písmene L. Chybět nemůže pochopitelně maska chladiče ve tvaru vřete, která dostala nejaktuálnější podobu. Přední nárazník pak ve svých rozích hostí výraznější nasávací otvory. Skupinové LED svítilny dostaly upravenou grafiku se ztrojeným písmenem L, níže v nárazníku jsou lichoběžníkové koncovky výfuku. Možnou individualizaci oživily odstíny temně modré slídy nebo grafitově černé, paletu litých kol doplnily sedmnáctky s pěti zdvojenými paprsky a lesklým povrchem, respektive vícepaprskové osmnáctky.
Kabina potěší milovníky multimédií, původní sedmipalcový displej infotainmentu totiž nahradila obrazovka s úhlopříčkou 10,25 palců a jemnější grafikou, jejíž ovládání se i díky přítomnosti tlačítka Enter a větší kožené opěrky pro dlaň zase o něco zjednodušilo. Lehce upraven byl též ovládací panel klimatizace a audiosoustavy. Přístrojová deska dostala prošívání vrchní části a přepracovanou grafiku rychloměru i otáčkoměru. Z dalších vylepšení jmenujme nové držáky nápojů a upravené cejchování kruhových stupnic u palubních analogových hodin. Nabídku barevných schémat rozšířily černá Nuance a hnědá Noble, varianty Moonstone a Ivory byly nahrazeny provedením Sandstone.
Nabídka pohonných jednotek zůstává beze změn, populárnější hybridní provedení IS 300h tak má i nadále systémový výkon 164 kW (223 k), tvořený benzínový čtyřválcem 2.5 VVT-i o výkonu 133 kW (181 k) a elektromotorem o výkonu 105 kW (143 k). Zadní kola v tomto případě pohání převodovka E-CVT, s níž sedan zrychluje z 0 na 100 km/h 8,3 sekundy a spotřebuje jen 4,7 l/100 km (97 g CO2/km). Druhou variantu představuje zážehový přeplňovaný čtyřválec IS 200t s výkonem 180 kW (245 k) a točivým momentem 350 Nm, ve spojení s osmistupňovým automatem z modelu RC F. Zrychlení zabere 7 sekundy, spotřeba je 7,0 l/100 km. Úprav se nicméně dočkal podvozek s novým zavěšením předních i zadních kol a přepracovanou řídící jednotkou elektronického posilovače řízení. Bezpečnost posiluje paket Lexus Safety System+, obsahující přednárazový systém s detekcí chodců, adaptivní tempomat, udržování v jízdním pruhu a automatická dálková světla. Prodej začne v úvodu příštího roku.
Další novinkou luxusní odnože Toyoty je SUV NX v provedení Sport, určeném pro verze 200t a 300h. Základem jsou černá 18palcová kola, zpětná zrcátka s černými kryty a černá povrchová úprava vřetenovité masky chladiče. Uvnitř je čalounění sedadel z látky nebo umělé kůže, v obou případech v barevné kombinaci černé a purpurově-červené se stříbrnými panely. Na většině evropských trhů se NX Sport objeví ještě tento měsíc.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?