Mezi kompaktními SUV má svého zástupce Audi, BMW, Land Rover i Mercedes. Z pomyslného prémiového patra tak chybí vlastně jen Lexus, což by se ale mohlo brzy změnit. Koncept UX totiž naznačuje podobu budoucího konkurenta Q3 nebo Evoque, designově si ho navíc určitě s ničím nespletete.
Až donedávna figurovala v evropské nabídce Lexusu jen řada RX. Posléze se přidalo SUV NX s velikostí BMW X3 nebo Audi Q5, nyní tedy přichází řada na ještě menší model UX. Stejnojmenný koncept je dílem evropského designového studia značky (ED2), kde se rozhodně vyřádili do sytosti. Základním stavebním kamenem je další (a ještě větší) interpretace masky chladiče ve tvaru vřetene v kombinaci s LED diodami pro denní svícení, stylizovanými do písmene L. To najdeme i ve skupinových reflektorech. Naprosto klíčovým faktorem je ale použití koncepce zevnitř ven se synergickým pojetím exteriéru a interiéru. Patrné je to při pohledu shora, a to ze stavby vozu ve tvaru velkého X, které se rozbíhá od kabiny směrem ven a naopak. Zajímavé jsou též přední blatníky, slévající se plynule s kabinou a přecházející až v pouzdra pro displeje kamer místo zrcátek. Podobné řešení je i vzadu, tam ale karosérie přechází do konstrukce opěrek pro zadní cestující.
Spojitost mezi exteriérem a interiérem naznačují A-sloupky z hliníku s průhlednými polykarbonátovými žebry. Na SUV má UX až nezvykle dlouhou kapotu a krátký zadní převis, což je ale také jakýmsi jeho symbolem. Podle Lexusu totiž vůz nabízí prvky typické pro terénní automobily v kombinaci s nízkou světlou výškou a polohou sedadel jako ve sporťáku. Neotřelé, zajímavé, ale terénní auto prostě navždy zůstane terénním autem. Tmavý odstín Immersive Amethyst doplňují nesmírně zajímavě navržená 21palcová litá kola se zlatými paprsky, které jakoby volně přecházejí do pneumatik. Při jejich tvorbě byla využita technologie laserového vyřezávání s cílem vyjádřit dva jedinečné prvky. Směrový dezén pneumatik je sportovní, bočnice zdůrazňují charakter crossoveru.
Na fotkách byste asi vozu nehádali 4400 milimetrů na délku, 1520 milimetrů na výšku, 1900 milimetrů na šířku a 2640 milimetrů mezi nápravami. Ano, Lexus UX je skutečně až tak velký. Do čtyřmístné kabiny se nastupuje prostřednictvím proti sobě se otevírajících dveří podobné konstrukce, jakou měla třeba Mazda RX-8. Futurističtější palubní desku než u UX asi v dnešním automobilovém světě uvidíte jen těžko. Místo klasického rozdělení se středovou konzolí dostal Japonec jakousi změť zalomených a vzájemně se překrývajících tvarů. Automobilka to možná bere jako přednost, nám to přijde zbytečně chaotické.
Do těchto tvarů jsou zabudovány tři obrazovky – ta nejblíže řidiči je výstupem klimatizace, výše na palubní desce je navigace a před volantem s divokým tvarováním je přístrojový panel. Ten pracuje, spolu s infotainmentem, také s hologramy, zobrazující nejrůznější informace. Všechna tato řešení jsou výrazně orientována na řidiče, některé palubní funkce ale může ovládat i spolujezdec prostřednictvím touchpadu ve dveřích. Pro vpředu jedoucí dvojici jsou rovněž určena nová sedadla Kinetic Seat, vzadu je lavice či spíše gauč. Obě části interiéru jsou propojeny středovým tunelem. Zajímavé je použití automaticky stmívatelných oken nebo nového audiosystému v odnímatelném soundbaru vestavěném do palubní desky na straně spolujezdce. Kdy se sériový model objeví na trhu zatím nevíme, pár měsíců mu to ale určitě potrvá.
S bezpečností dětí na cestách není radno experimentovat. Autosedačka je jedním z nejdůležitějších vybavení pro rodiče a výběr té pravé ovlivní ochranu vašich nejmenších během jízdy. Mezi mnoha značkami, které jsou na trhu autosedaček k mání, vynikají tři z nich – RÖMER, CYBEX a RECARO. Proč jsou mezi rodiči i odborníky v oblasti bezpečnosti tak oblíbené? Čtěte dál!
Elektrifikace postupuje a do měst se kromě velkých SUV začínají tlačit i elektromobily výrazně kompaktnějších rozměrů. Hyundai Inster je jedním z nich – čistě elektrický prcek, který vsází na originální design, užitečnou výbavu a kompaktní rozměry usnadňující městské jízdy. Dokáže však obstát i mimo městské prostředí? A jaká je jeho reálná konkurenceschopnost při ceně, která v našem případě přesáhla hranici 800 tisíc korun?
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.